Dieta przy chorobie refluksowej
Choroba refluksowa to uciążliwa przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 20% populacji krajów rozwiniętych. Choroba polega na cofaniu się treści żołądkowych (a więc także kwasów) do przewodu pokarmowego i przełyku. Refluks daje wiele nieprzyjemnych i bolesnych objawów, a nieleczony może nawet przyczynić się do rozwoju nowotworu przełyku. Oprócz środków farmakologicznych kluczowa jest odpowiednia dieta, która wzmocni żołądek i zniweluje uciążliwe objawy. Sprawdź, jak się odżywiać przy refluksie i których produktów lepiej unikać.
Choroba refluksowa (inaczej refluks żołądkowo-przełykowy) polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej w górę przewodu pokarmowego. Objawia się to przede wszystkim pieczeniem przełyku (czasem towarzyszy mu również ból w okolicy mostka, co może być mylone z zawałem serca lub chorobą wieńcową), odbijaniem, nieprzyjemnym zapachem z ust i zgagą. U niektórych osób po obfitym posiłku może nawet dochodzić do wymiotów lub cofania się treści żołądkowej do gardła. Lekarze alarmują, że długo nieleczony refluks nawet kilkakrotnie zwiększa ryzyko nowotworu przełyku. Jeśli zaobserwujemy ból podczas przełykania, krwawienie z przewodu pokarmowego, utratę apetytu i nagły spadek wagi, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto wiedzieć, że choroba refluksowa może przyczyniać się do zwężenia przełyku, zapalenia krtani czy astmy oskrzelowej. Cofanie się kwasów żołądkowych jest również szkodliwe dla zębów i sprzyja powstawaniu w nich ubytków.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne jest przyjmowanie środków farmakologicznych, które zobojętniają kwasy żołądkowe i hamują ich wydzielanie. Warto też stosować leki osłaniające i wzmacniające błony śluzowe przełyku. W wielu przypadkach (zwłaszcza na początku choroby) refluks można jednak zwalczyć lub znacznie złagodzić za pomocą odpowiedniej diety.
Najlepsza dieta przy refluksie
Dieta przy chorobie refluksowej powinna być przede wszystkim lekkostrawna, tak aby pokarmy nie zalegały zbyt długo w żołądku i nie obciążały układu trawiennego. Świetnie sprawdza się tzw. biała dieta, czyli posiłki na bazie chudego nabiału, mięsa i ryb, a także pszennego pieczywa i siemienia lnianego. Produkty bogate w białko, czyli mięso i ryby, skutecznie obniżają ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, co chroni przed cofaniem się treści żołądkowych.
Istotny jest także sposób przygotowywania i spożywania posiłków. Najzdrowsze są potrawy gotowane, duszone lub pieczone bez dodatkowego tłuszczu. Posiłki powinno się jeść regularnie co 2-3 godziny (najlepiej 5-6 dziennie), a przede wszystkim spokojnie i powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Po jedzeniu warto zachować pozycję pionową – nie kłaść się, bo może to sprzyjać cofaniu się jedzenia do przełyku.
Osoby zmagające się z chorobą refluksową powinny wyeliminować z diety produkty, które zwiększają wydzielanie soków żołądkowych i są ciężkostrawne. Unikać należy więc tłustego mięsa, wędlin i nabiału (wieprzowiny, golonki, salcesonu oraz tłustych serów żółtych). Przy nasileniu objawów choroby ograniczyć najlepiej też mleko i przetwory mleczne, ponieważ zwiększają one wydzielanie soków żołądkowych (nie wolno jednak całkowicie z nich rezygnować, bo są ważnym źródłem wapnia). Z diety wykluczyć powinno się przede wszystkim alkohol, mocną herbatę i kawę, czekoladę i słodycze z czekoladą, gazowane napoje, posiłki typu fast food i wszelką żywność wysokoprzetworzoną. Żołądek i błony śluzowe przewodu pokarmowego mogą również podrażniać niektóre warzywa (ogórki, pomidory, cebula, czosnek), owoce (pomarańcze, grejpfruty, cytryny) i ostre przyprawy (pieprz, chilli, curry). Osoby zmagające się z refluksem nie powinny też palić papierosów – nikotyna działa podobnie jak kofeina – rozluźnia zwieracz przełyku.