Dieta wegańska bardziej syci niż dieta z produktami zwierzęcymi
Dieta wegańska lepiej pobudza wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości, niż dieta zawierająca produkty pochodzenie zwierzęcego – sugeruje badanie opublikowane w czasopiśmie "Nutrients”.
Przeprowadzili je specjaliści z Physicians Committee for Responsible Medicine (Lekarze na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny), organizacji non-profit, która zajmuje się promowaniem diety wegańskiej w profilaktyce i leczeniu wielu cywilizacyjnych schorzeń przewlekłych. Grupie 60 mężczyzn - w tym 20 zdrowych, 20 z cukrzycą typu 2 i 20 otyłych - zaserwowano dwa różne posiłki podobne pod względem dostarczanej energii i makroskładników (białka, tłuszcze, węglowodany). Jeden z nich zawierał mięso i ser, a drugi, wegański (bez produktów pochodzenia zwierzęcego) zawierał tofu.
Sprawdzano, jak każdy z posiłków wpływa na wydzielanie w układzie pokarmowym trzech różnych hormonów, które pobudzają uczucie sytości, regulują metabolizm glukozy i korzystnie wpływają na masę ciała. Były to: glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1), zaliczany do hormonów inkretynowych, amylina oraz peptyd YY. GLP-1 pobudza wydzielanie insuliny po posiłku, spowalnia też opróżnianie żołądka i wchłanianie substancji pokarmowych. Amylina wydzielana przez trzustkę spowalnia opróżnianie żołądka i wchłanianie glukozy z jelita cienkiego, hamuje też pojawiania się uczucia głodu. Z kolei produkowany w jelitach peptyd YY stymuluje wydzielanie przez neurony związków hamujących apetyt i wywołujących uczucie sytości.
Badani byli też proszeni o subiektywną (na podstawie skali wzrokowej) ocenę sytości po każdym posiłku.
Okazało się, że posiłek wegański zwiększał wydzielanie tych hormonów w porównaniu z posiłkiem zawierającym mięso i ser. Wydzielanie GLP-1 było większe w grupie osób zdrowych (o ok. 16 proc.) i chorych na cukrzycę (o ponad 30 proc.), amyliny - we wszystkich badanych grupach (o 14 proc. u zdrowych, blisko o 16 proc. u chorych na cukrzycę i o 11,5 proc. u otyłych), a wydzielanie peptydu YY jedynie w grupie zdrowych mężczyzn (o ok. 19 proc.). Wszyscy deklarowali większe uczucie sytości po posiłku wegańskim - średnio o 9 proc. chorzy na cukrzycę typu 2, a blisko o 19 proc. pacjenci otyli i 25 proc. zdrowi mężczyźni.
- Te korzystne hormony mogą być pomocne w zmniejszeniu masy ciała, poprawie wydzielania insuliny oraz regulacji poziomu glukozy, a także mogą pomóc dłużej czuć sytość - skomentowała współautorka pracy dr Hana Kahleova, dyrektor ds. badań klinicznych w Physicians Committee for Responsible Medicine. Jej zdaniem ma to istotne znaczenie dla osób, które mają problem z utrzymaniem zdrowej masy ciała oraz chorych na cukrzycę typu 2, silnie związanej z nadwagą i otyłością.
Autorzy pracy zwracają uwagę, że dieta wegańska często jest bogata w błonnik pokarmowy, który choć zwiększa objętość posiłku to nie jest trawiony i nie zwiększa jego kaloryczności. Jak przypominają, Światowa Organizacja Zdrowia wydała niedawno raport nt. korzystnego wpływu diety bogatej w błonnik na zdrowie. Zmniejsza ona ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów, w tym raka jelita grubego, a nawet przedwczesnego zgonu.