Reklama

Dlaczego ciągle mam zimne ręce?

Skostniałe dłonie to czuły barometr naszego zdrowia. Wyjaśniamy, jakie choroby mogą sygnalizować i kiedy trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Gdy temperatura spada poniżej 0℃, a my np. stoimy na przystanku lub spacerujemy z psem, normalne jest, że marzną nam dłonie. Pod wpływem zimna dochodzi do skurczu drobnych tętniczek stóp i rąk, a następnie do ich niedokrwienia. Jedni odczuwają niskie zimowe temperatury bardziej, inni mniej dotkliwie - to zależy od indywidualnej tolerancji na jej wahania. Jeśli jednak dłonie marzną nam niezależnie od tego, czy jest ciepło czy zimno, i dodatkowo towarzyszą temu inne objawy, np. osłabienie, zmęczenie - warto skonsultować się z lekarzem. Obniżona temperatura ciała wraz z przemęczeniem mogą bowiem oznaczać np. problemy z krążeniem. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny.

Reklama

Anemia

Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia to częste objawy niedokrwistości. W chorobie tej mamy za mało hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek, a niedotleniony organizm produkuje mniej ciepła. Najczęściej powodem anemii jest niedobór żelaza, do którego dochodzi np. wskutek obfitych miesiączek.

Jak sobie pomóc? Wątpliwości rozwieje podstawowe badanie krwi. Jeśli potwierdzi anemię, lekarz zaleci preparaty żelaza i odpowiednią dietę. Najwięcej cennego pierwiastka jest w wątróbce, rybach, drobiu. Najlepiej jeść je z warzywami bogatymi w wit. C - ułatwia wchłanianie żelaza. Herbata, kawa, cola - sprzyjają jego niedoborom.

Stres

U niektórych osób pod wpływem silnych emocji dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Organizm odbiera zdenerwowanie jako sygnał do obrony. Krew jest kierowana do głównych narządów, niezbędnych do przeżycia (serca i mózgu) i mniej jej krąży w obwodzie. Efekt? Trzęsące się, lodowate dłonie.

Jak sobie pomóc? Warto znaleźć własną receptę na redukcję stresu, np. ćwiczenia oddechowe, gimnastyka, relaks w kąpieli. Pomocne są też uspokajające i regenerujące ziółka, np. melisa, żeń-szeń, kozłek.

Niedoczynność tarczycy

Chorobę wywołuje niedobór hormonów tarczycy, co prowadzi do spowolnienia wielu procesów zachodzących w organizmie, m.in. trawienia, krążenia. Zwykle objawia się to przybieraniem na wadze, suchością skóry, wypadaniem włosów i właśnie nadmierną wrażliwością na zimno.

Jak sobie pomóc? Tarczyca może źle pracować, np. gdy brakuje nam jodu lub występuje w niej stan zapalny. Jeśli rozpoznajemy u siebie niepokojące objawy, trzeba wybrać się do lekarza, który po postawieniu diagnozy może zalecić m.in. leczenie hormonalne. Dietę warto wzbogacić w chude białko (przyspiesza metabolizm), a także w morskie ryby i pokarmy z nadmorskich terenów, np. mleko, sery - są bogate w jod.

Objawy Raynauda

Jest to inaczej napadowy skurcz tętnic. Dłonie, rzadziej stopy, nagle robią się blade i zimne (zwłaszcza palce). Po chwili sinieją i drętwieją. Następnie ulegają przekrwieniu i zaczerwienieniu, są jakby opuchnięte, pieką. Schorzenie często nie ma uchwytnego powodu. Wtedy nazywane jest idiopatycznym. Dokucza zwłaszcza młodym kobietom.

Jak sobie pomóc? Trzeba zrobić badania, aby upewnić się, czy dolegliwości nie są związane z innym, groźniejszym schorzeniem układu krążenia, np. miażdżycą. W porozumieniu z lekarzem można stosować kwas acetylosalicylowy i suplementy diety poprawiające krążenie, np. z miłorzębem japońskim. Dwa razy dziennie, np. rano i wieczorem, warto masować kończyny, używając maści rozgrzewającej. Wskazane jest też ograniczenie picia kawy i rzucenie palenia, bo używki te sprzyjają zwężeniu naczyń tzw. obwodowych.

Zbyt niskie ciśnienie

Obniżona temperatura ciała, a także znużenie - to częste objawy niedociśnienia. Bywa ono wrodzone lub wywołane chorobami krążenia, czy niedoczynnością tarczycy.

Jak sobie pomóc? Regularne, ciepłe posiłki, a także systematyczna dawka ruchu, systematyczne picie wody - to najprostsze metody na podniesienie niskiego ciśnienia. Zimą warto mieć zawsze pod ręką termos z rozgrzewającym napojem i ograniczyć używki: kawę, alkohol, papierosy. Podnoszą ciśnienie tylko na chwilę, a potem następuje jego gwałtowny spadek.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy