Reklama

Dlaczego mam niską temperaturę?

Zwykle martwimy się, gdy dopadnie nas gorączka, bo jest ona sygnałem choroby. A co oznacza temperatura 36°C i niższa?

U zdrowej osoby prawidłowa temperatura ciała wynosi od 36,4 do 37°C. Minimalnie może się różnić w zależności od tego, w jakim miejscu jest mierzona - pod pachą, w ustach, w uchu czy odbycie (w tych dwóch ostatnich bywa nieco wyższa). Ponadto zmienia się w zależności od pory dnia - podnosi się zwykle wieczorem.

Jeśli jest niska, a ty czujesz się dobrze, warto powtórzyć pomiar. Niewłaściwy wynik może być skutkiem zbyt krótkiego mierzenia lub niedostatecznego przylegania urządzenia do ciała. Ponadto normalne jest, że obniża się, gdy przemarzniemy.

Reklama

Początkowe objawy wychłodzenia to gęsia skórka, dreszcze, osłabienie. Gdy temperatura spada bardziej, pojawiają się zawroty głowy, ból rąk i nóg, dezorientacja. Zawsze niepokojący jest odczyt poniżej 30°C - stanowi zagrożenie życia.

Czasem jednak podziałka termometru wskazuje nieznacznie poniżej 36°C i rezultat utrzymuje się stale na niskim poziomie - wtedy warto poszukać przyczyny.

Może sygnalizować kłopoty z nerkami. Mają one wpływ na zdolność organizmu do utrzymania stałej temperatury ciała. Jeśli nie pracują prawidłowo, może być obniżona. Podejrzewając ich chorobę, warto też zwrócić uwagę na takie dolegliwości, jak częste oddawanie moczu, zimne ręce i stopy, obrzęki twarzy, dłoni, znużenie. To, czy nerki są w dobrej formie, pomogą wyjaśnić ogólne badanie moczu oraz oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi.

Za wysoki poziom cukru może dawać o sobie znać obniżoną temperaturą. Jest to spowodowane zbyt małą wrażliwością komórek na insulinę. Wówczas organizm nie wykorzystuje cukru do wytworzenia ciepła.

Inne dolegliwości, które mogą wtedy dokuczać, to osłabienie, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu. Aby sprawdzić, czy rozwija się cukrzyca, zbadaj poziom glukozy we krwi. Jeśli dwukrotnie przekroczy normę, zrób test obciążenia glukozą.

***Zobacz także***

Przy niedoczynności tarczycy gruczoł produkuje za mało hormonów. Zwalnia wtedy też przemiana materii. Jednym z objawów tego stanu bywa niska temperatura połączona z uczuciem zimna, zmęczeniem, sennością, niskim ciśnieniem. W pierwszej kolejności należy zbadać poziom TSH we krwi. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, wskazane jest oznaczenie we krwi tzw. wolnych hormonów tarczycy FT4 i FT3.

U osób starszych może wynikać z niedożywienia. A dokładnie niedoboru białka i zbyt małej ilości kalorii w diecie. Często występuje zwłaszcza u przewlekle chorych. Towarzyszy jej chudnięcie oraz osłabienie siły mięśniowej, niedokrwistość. Trzeba w takiej sytuacji włączyć do codziennego menu produkty zawierające pełnowartościowe białko. Najlepszym jego źródłem są ryby, drób, jajka, mleko i jego przetwory. 

Jak prawdiłowo mierzyć temperaturę?

Rób to rano. Tuż po przebudzeniu. W ten sposób uzyskasz najbardziej wiarygodny wynik, bo temperatura może zmieniać się pod wpływem nawet niewielkiego wysiłku. Nie jedz niczego tuż przed pomiarem. Najlepiej odczekać 20-30 minut po posiłku.

W ustach: Końcówkę odkażonego spirytusem salicylowym termometru umieść głęboko pod językiem i delikatnie zamknij usta.

W uchu: Potrzebny jest termometr na podczerwień, na który nakłada się jednorazową nakładkę. To bardzo dokładna metoda.

Bezdotykowo: Trzymaj termometr prostopadle do czoła i zbliżaj lub oddalaj od skóry aż uzyskasz pojedynczy punkt światła. Wtedy wiadomo, że odległość jest właściwa i możesz odczytać wynik.

Zobacz także:

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy