Dlaczego nerki gorzej pracują?
Kiedy przestają należycie spełniać swoje funkcje, mówimy o ich niewydolności. Schorzenie może się rozwijać bezobjawowo.
Nerki usuwają z naszej krwi toksyny i uboczne produkty przemiany materii. Wyłapują je z krwiobiegu i wraz z moczem kierują do pęcherza, skąd zanieczyszczenia mogą być wydalone poza organizm. Zaburzenia w ich funkcjonowaniu grożą poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Mogą nawet doprowadzić do konieczności dializowania, czyli pozaustrojowego filtrowania krwi w specjalnych urządzeniach. Zabiegi te pozwalają oczyścić nasz organizm. By do tego nie dopuścić, trzeba pilnować zdrowia nerek.
Jedną z przyczyn niewydolności jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zwykle wywołane nieleczoną lub niewłaściwie leczoną infekcją pęcherza moczowego, wywołaną bakterią E.coli. Ostra postać choroby daje bardzo charakterystyczne objawy. Jest to ból w okolicy lędźwiowej, często dość silny, opisywany przez chorych jako "tępy". Promieniuje do pachwiny (zdarza się, że obustronnie). Pojawia się gorączka 38-40° C. A także problemy z oddawaniem moczu: skąpomocz, ból czy pieczenie podczas siusiania, parcie na pęcherz. Mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, wymioty i bóle w podbrzuszu, a także mocz z domieszką krwi (lub widocznymi kłaczkami ropy). Odmiedniczkowe zapalenie nerek może mieć postać utajoną. Rozwijać się długo, nie dając żadnych ostrych objawów. A nawet w późniejszym okresie choroby objawy są mało charakterystyczne i można nie zareagować na czas. Co powinno zaniepokoić? Pobolewanie w okolicy lędźwiowej, pojawienie się nadciśnienia, duża ilość bakterii w moczu, uczucie osłabienia i przeciągające się stany podgorączkowe bez wyraźnego powodu.
Czynników jest wiele. Może to być np. gronkowiec złocisty albo zakażenia grzybicze − te ostatnie są najczęstsze u osób z obniżoną odpornością. Choroby te mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności nerek. Wczesnymi jej objawami są: skąpomocz, opuchlizna w okolicy kostek nóg, blade zabarwienie skóry, wzrost ciśnienia krwi, metaliczny smak w ustach, wymioty, krwawienia z nosa, zapalenie żołądka. Nierzadko zdarzają się też zakażenia, spowodowane dwoinkami rzeżączki lub wirusem z grupy Herpes. Ponadto kondycję nerek upośledza kamica, a także nadciśnienie tętnicze krwi oraz cukrzyca.
Nawet zdrowa osoba powinna raz w roku zgłosić się na ogólne badanie moczu. Pozwala ono wstępnie ocenić stan zdrowia organizmu. Trzeba to zrobić niezwłocznie, gdy pojawią się jakieś niepokojące objawy. Jeśli wyniki badania moczu będą nieprawidłowe (duża ilość białka, obecność krwinek czerwonych oraz bakterii w moczu), lekarz zaleci wykonanie tzw. posiewu moczu. Pozwoli ono ustalić, jakie zarazki spowodowały zapalenie i jak z nimi walczyć. Kolejnym krokiem będzie USG nerek, które wykaże wrodzone lub nabyte nieprawidłowości w budowie układu moczowego (takie jak np. kamica, torbiele, nowotwór). Być może konieczne okaże się także zbadanie wydolności nerek (sprawdza się wtedy poziom mocznika, kreatyniny oraz jonów w próbce krwi).
kons.: dr n. med. Jan Karol Wolski, urolog