Reklama

Dlaczego tak często mam katar?

Przyczyną nawracającego kataru wcale nie musi być przeziębienie. Nieżyt nosa może być również objawem alergii albo zaburzeń hormonalnych.

Takie objawy jak katar, kichanie i uczucie zatkanego nosa  mogą być efektem przeziębienia, ale mogą mieć również podłoże alergiczne, hormonalne, a także być odpowiedzią na substancje zawarte w zażywanych lekarstwach. Jeśli katar jest wywołany przeziębieniem, zwykle towarzyszy mu stan podgorączkowy albo gorączka, mogą się pojawić także kaszel i ból gardła. Należy zgłosić się do lekarza, gdy infekcja trwa dłużej niż 10 dni lub jeśli objawy narastają po pięciu dniach od zachorowania.

Nasz niepokój powinny budzić także: ropna wydzielina z nosa, silny ból zatok, utrzymywanie się temperatury powyżej 38 stopni, a także ponowne zaostrzenie się objawów po okresie zdrowienia. Może być oznaką bakteryjnego podłoża kataru i wówczas konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Reklama

Alergiczny nieżyt nosa

Charakteryzuje się on  występowaniem wodnistego kataru z uczuciem niedrożności nosa. Czasem także napadami kichania, świądem nosa i oczu oraz łzawieniem. Wbrew powszechnemu przekonaniu katar alergiczny może występować o każdej porze roku. Po pierwsze dlatego, że jego przyczyną mogą być alergeny całoroczne (np. roztocza), po drugie ponieważ niektóre alergizujące pyłki roślin pojawiają się w powietrzu nie tylko wiosną czy latem, ale także jesienią i zimą. Niezależnie więc od okresu, w jakim tego typu objawy występują, należy skonsultować się z alergologiem.

Polekowy nieżyt nosa

Najczęstszym objawem polekowego nieżytu nosa (PNN) wywołanego nadużywaniem leków donosowych zawierających substancje obkurczające (nie należy ich stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż pięć dni) jest uczucie zatkania nosa. Przyczyną PNN jest nieprawidłowa odpowiedź receptorów błony śluzowej nosa. W leczeniu tej dolegliwości pierwszym krokiem jest odstawienie leków, które ją wywołują. Lekarz może też zalecić płukanie nosa roztworem wody morskiej, a także przepisać leki (najczęściej glikokortykosteroidy albo środki przeciwhistaminowe).

Nieżyt nosa może towarzyszyć również zaburzeniom hormonalnym, np. niedoczynności tarczycy. Dlatego jeśli są kłopoty z ustaleniem przyczyny kataru, warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), a następnie skonsultować się z endokrynologiem.

Olivia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy