Reklama

Dlaczego ubranie uczula? Przyczyny, objawy

Założyłaś nową bieliznę, bluzkę lub spódnicę i poczułaś bolesne swędzenie lub zaobserwowałaś nadmierne zaczerwienie albo pieczenie skóry? Winowajcą twojego dyskomfortu i przyczyną wysypki może być materiał, z którego została wykonana odzież, a najczęściej barwniki, które zostały użyte do jej farbowania. Jeśli mamy na nie alergię, włókna tkaniny powodują podrażnienia skóry, którym nierzadko towarzyszy dokuczliwy ból. Jak sobie radzić w kłopotliwej sytuacji? Jakie środki ostrożności zachować, aby w przyszłości uniknąć dermatologicznych problemów? Wszystkie wskazówki znajdziesz poniżej.

Dlaczego materiał często powoduje reakcję alergiczną?

Barwniki, które są wykorzystywane do koloryzacji tkanin, często nie wnikają głęboko w włókna i bezpośrednio oddziałują na naszą skórę. Najbardziej ryzykowne są pod tym względem: niebieski, pomarańczowy, czerwony i żółty. Ale niechciana wysypka może pojawić się również po założeniu nowej, białej koszuli, która została wcześniej wybielona silnym detergentem. Jak zatem uniknąć dermatologicznych problemów spowodowanych kontaktem z odzieżą? Generalna zasada brzmi: unikaj nowych ubrań, które wydzielają ostry chemiczny zapach, bo najpewniej zostały wcześniej potraktowane detergentami.

Reklama

Co uczula nas najbardziej?

Najwięcej problemów ze skórą generuje formaldehyd. Ale po kolei. Producenci odzieży sięgają po silne środki chemiczne - w tym formaldehyd - celowo. Dzięki nim tkaniny są bardziej odporne na zabrudzenia, działanie pleśni podczas transportu czy gniecenie, a kolory bardziej trwałe. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę? Jeśli na metce pojawia się wzmianka

o tym, że ubranie nie gniecie się albo nie wymaga prasowania, to sygnał, że tkanina mogła być poddana działaniu formaldehydu. Wyjątkową ostrożność powinni zachować przede wszystkim alergicy oraz osoby z wrażliwą skórą. Aby uniknąć problemów, najlepiej tuż po zakupie starannie wyprać nową bieliznę czy bluzkę, jeszcze zanim zaczniemy ją nosić. W ten sposób pozbędziemy się zarazków i barwników, które nie zdążyły wniknąć w włókna tkanin. Alergicy powinni unikać też bardzo obcisłych ubrań.

Uwaga na nikiel, chrom i lateks

Co ciekawe, przyczyną reakcji alergicznych, rozmaitych wysypek oraz podrażnień mogą być nie tylko same tkaniny, ale także metalowe elementy mające kontakt z ciałem, przykładowo suwaki czy klamry - zwłaszcza te wykonane z niklu czy chromu oraz gumy, mające w swym składzie lateks. Ten ostatni może spowodować kontaktowe zapalenie skóry.

Jakie materiały wybierać, a jakich unikać?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że dla naszej skóry najbardziej przyjazne są ubrania wykonane z naturalnych włókien, czyli bawełny, lnu i jedwabiu. Z kolei najbardziej inwazyjne są tkaniny wykonane ze sztucznych włókien, w tym przede wszystko nylonu, poliestru oraz akrylu i wiskozy. Są znacznie częściej mocno barwione, nie przepuszczają powietrza i zatrzymują wilgoć, a tym samym generują ryzyko podrażnień i odparzeń. Bezpieczniejsze są mieszanki naturalno-syntetyczne. Informację o składzie tkaniny znajdziemy na metce. Najlepiej, jeśli znajduje się na nim adnotacja "organic 100" bio cotton, czy 100% organic.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uczulenie | alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy