Dlaczego w uszach szumi
Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa. Na szczęście można jej zaradzić.
Określenie szumy uszne obejmuje - oprócz szumów - także inne dźwięki: szmery, czasem tykanie, buczenie, dudnienie, brzęczenie, a nawet gwizd. Dźwięki te mają różne natężenie. Powodują rozdrażnienie, niepokój, niemożność skupienia się i kłopoty ze snem. Uskarża się na nie co szósta osoba. Słyszy je tylko ona, w jednym lub obu uszach. Co jest ich przyczyną?
Tworzy korki woskowinowe, które mogą zatkać przewód słuchowy. W zatkanym uchu może pojawić się szum, szmer, a nawet dudnienie.
Co robić? Wystarczy usunąć korek, by wszystko wróciło do normy. Najlepiej, żeby zrobił to lekarz, ale można wykonać to w domu, przy pomocy ciekłej parafiny, którą kupuje się w aptece. Do ucha wpuszcza się 2-3 krople (czasem trzeba to powtórzyć kilka razy). Następnie dobrze jest położyć się na boku, by ułatwić wypłynięcie woskowiny.
Towarzyszący im katar wywołuje obrzęk śluzówki nosa. Obrzęk może pojawić się w przewodzie słuchowym, wtedy w uchu gromadzi się gęsty płyn, który blokuje trąbkę Eustachiusza (łączy jamę bębenkową ucha środkowego z górną częścią gardła). Do obrzęku może także dojść na skutek zapalenia zatok i zapalenia ucha środkowego. Podczas infekcji w uchu mogą pojawić się szumy, szmery, tykanie.
Co robić? Obrzęk błony śluzowej zmniejszą krople do nosa. Zapalenie zatok oraz zapalenie ucha trzeba leczyć antybiotykiem. Czasem konieczne jest nacięcie błony bębenkowej i usunięciu płynu.
Wybuch petardy, głośny koncert, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki wkładane do ucha czy praca w hałasie mogą uszkodzić ucho wewnętrzne. Objawem jest pogorszenie słuchu, szumy, dudnienie lub pisk.
Co robić? Laryngolog zbada stopień upośledzenia słuchu. Przy dużym uszkodzeniu może być konieczne noszenie aparatu słuchowego (nowoczesne są bardzo małe). Trzeba unikać hałasu, słuchać muzyki przez słuchawki nakładane na ucho. W pracy nosić stopery lub specjalne nauszniki.
Szumy mogą być skutkiem leków, np. moczopędnych, na nadciśnienie, antybiotyków, aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, HTZ.
Co robić? Poprosić lekarza o inne leki. Można kupić masker szumu. To aparat do ucha (cena ok. 2 tys. zł). Generuje szum szerokopasmowy. Gdy słyszymy go stale, mózg przestaje go rejestrować. Podobną funkcję spełnia radio lub telewizor - emitowane przez nie dźwięki powodują, że przestajemy koncentrować się na szumach.
Szumy uszne to jeden z pierwszych jego objawów.
Co robić? Przyjmować leki na nadciśnienie zgodnie z zaleceniami lekarza. Ograniczyć tłuszcze zwierzące, sól, kawę, alkohol. Więcej się ruszać, odreagowywać stresy, wysypiać się.
Zwyrodnienia (narośla kostne widoczne na zdjęciach rtg) w odcinku szyjnym mogą uciskać tętnice kręgowe, które zapewniają prawidłowe krążenie m.in. w uchu wewnętrznym. Gdy są uciskane, mogą pojawić się szumy uszne.
Co robić? Przyjmować prawidłową pozycję podczas siedzenia, czytania i spania, robić ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające mięśnie karku. Pomocne są ultradźwięki, lampy solux, jonoforeza.
Kons.: dr Michał Michalik, laryngolog