Reklama

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Kawa zbożowa, głównie kojarzona z przedszkolem, bo właśnie tam często była nam podawana, nie jest obecnie jednym z najchętniej pitych napojów. Być może winę ponosi za to właśnie przedszkole, ponieważ kawa zbożowa ani nie jest niesmaczna, ani też szkodliwa. Należy nawet powiedzieć, że wręcz przeciwnie! Nie wiadomo zatem, dlaczego nie sięgamy po nią na co dzień. Warto wiedzieć, że napój ten zawiera wiele wartości odżywczych, a z odrobiną ciepłego mleka smakuje wyśmienicie. Podpowiadamy, dlaczego warto pić kawę zbożową regularnie.

Jak powstaje kawa zbożowa?

Kawa zbożowa produkowana jest zazwyczaj z prażonych ziaren zbóż. Mowa głównie o jęczmieniu i życie. Znajdziemy w niej również korzeń cykorii i buraka cukrowego. To dzięki składnikom, z których powstaje, tak dobroczynnie działa na nasz organizm. Z powodzeniem może być podstawą każdej zdrowej diety. Sprawdźmy, jak konkretnie wpływa na nasze zdrowie.

Wartość odżywcza i właściwości

W każdej kawie zbożowej znajdziemy sporo minerałów, jednak głównie magnezu i selenu. Ten cenny napój zawiera również szereg witamin z grupy B, które wspomagają większość procesów zachodzących w naszym organizmie.

Reklama

Dzięki obecności cykorii kawa zbożowa korzystnie wpływa na pracę jelit: przyspiesza metabolizm jednocześnie wspomagając odchudzanie. Bez obaw mogą pić ją osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. To nie są jedyne superwłaściwości kawy zbożowej. Udowodniono, że regularnie pita obniża poziom złego cholesterolu we krwi, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, hamuje uczucie głodu i oczyszcza organizm. Przy tym ma niewiele kalorii. Jest napojem, który każdy z nas może popijać i to kilka razy dziennie! Warto sięgać po nią zarówno w wersji czarnej, jak i z dodatkiem mleka. W obydwu przypadkach zadziała tak samo pozytywnie.

Warto pamiętać

Warto wiedzieć, że kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, dlatego mogą pić ją dzieci, kobiety w ciąży lub osoby zmagające się z chorobami narządów układu pokarmowego. Napój ten jest bardzo delikatny - nie podrażnia układu trawiennego, ale wspomaga jego pracę. To ważny argument przemawiający za tym, by kawę zbożową pić systematycznie.

Jak przygotować kawę zbożową?

Są różne metody przygotowywania kawy zbożowej. Jeśli kupiliśmy kawę instant, wystarczy zalać ją wrzątkiem i poczekać (do trzech minut) aż się zaparzy. Z kolei kawę sypaną należy gotować przez około 15 minut. Obydwie smakują wyśmienicie z dodatkiem ciepłego mleka.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy