Dlaczego warto pić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to wyjątkowo bogate źródło substancji odżywczych, wliczając w to aminokwasy, pektyny, polifenole, kwasy octowe, mlekowe i cytrynowe, witaminy A, C, B i E. Dostarczy naszemu ciału też wiele składników mineralnych: sodu, potasu, wapnia, krzemu, magnezu, żelaza czy fosforu. Ocet jabłkowy pomoże nam w wielu dolegliwościach. Poznajmy bliżej ten eliksir zdrowia!

Ocet jabłkowy pomaga wyregulować poziom cukru we krwi
Ocet jabłkowy pomaga wyregulować poziom cukru we krwi123RF/PICSEL

Ocet jabłkowy znany jest od tysięcy lat. Już w starożytności ojciec medycyny Hipokrates wychwalał jego pozytywne właściwości. W medycynie greckiej, chińskiej, egipskiej i rzymskiej znajdował szerokie zastosowanie, między innymi w leczeniu schorzeń węzłów chłonnych i wątroby, polepszaniu krążenia, wzmacniania odporności i odbudowy sił witalnych.

Ocet jabłkowy charakteryzuje się przyjemnym owocowym zapachem, kwaśnym smakiem i miłym dla oka bursztynowo-żółtym kolorem. To doskonały składnik wielu potraw.

Pektyna wspaniała na schorzenia

W occie jabłkowym znajdują się duże ilości pektyny. Jest ona rodzajem skrobi, która naturalnie występuje w ścianach komórkowych owoców i warzyw. To właśnie ten składnik jest jednym z najważniejszych źródeł zdrowotnego działania tego owocowego płynu. Pektyna ma następujące działanie na nasz organizm:

  • obniża poziom cholesterolu, 
  • zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu, 
  • reguluje procesy trawienne, 
  • wzmacnia naczynia krwionośne, 
  • działa przeciwnowotworowo,
  • pomaga zachować młodość. 

Warto pić ocet jabłkowy. Oto dlaczego

Ocet jabłkowy poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy
Ocet jabłkowy poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy123RF/PICSEL

Nauka potwierdza prozdrowotne właściwości octu z jabłek. Wspiera on walkę z nadwagą, pomaga regulować poziom cukru we krwi, a zawarta w nim pektyna wywołuje uczucie sytości.

Spożywanie octu jabłkowego zaleca się również osobom cierpiącym na cukrzycę i stan przedcukrzycowy.

Ten naturalny preparat stabilizuje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Pobudza również procesy trawienne i leczy niestrawność.

Ocet jabłkowy to także wyśmienity, naturalny tonik do twarzy i dezodorant - dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i antyseptycznym. 

Sprawdź:

Kawa jest zdrowa. W jaki sposób działa?Interia.tv