Reklama

Dlaczego wysokofruktozowy syrop jest niebezpieczny dla zdrowia?

Syrop fruktozowy jest popularny wśród producentów żywności, ponieważ jest tańszy niż naturalny cukier. Dobrze łączy się z różnego rodzaju żywnością, jest tak samo słodki jak zwykły cukier i nie psuje się zbyt szybko. Wykorzystywany jest do produkcji najbardziej popularnych produktów żywnościowych i napojów, takich jak napoje gazowane i napoje bezalkoholowe, słodycze, słodkie płatki śniadaniowe, dżemy, galaretki, ketchup, słodkie jogurty, sosy sałatkowe i lody. O tym, że syrop fruktozowy może być szkodliwy dla zdrowia prawdopodobnie słyszałeś wiele razy. Ale dlaczego? Oto kilka powodów dla których stosowanie syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy może być niebezpieczne dla zdrowia.

Powoduje przyrost wagi

Otyłość prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób, a w ekstremalnych przypadkach, może przyczyniać się do śmiertelnych schorzeń. Około 68 procent dorosłych i 31 procent dzieci w cierpi na na nadwagę lub otyłość.

Regularne spożywanie syropu fruktozowego powoduje znaczny przyrost masy ciała, ponieważ nie jest on przetwarzany w organizmie jak zwykły cukier. Fruktoza jest konwertowana w organizmie na tłuszcz szybciej niż zwykły cukier i hamuje produkcję leptyny, hormonu zmniejszającego apetyt.

Powoduje stany zapalne

Stany zapalne są jednym z głównych czynników związanych z progresją chorób takich jak cukrzyca, demencja, choroby serca, rak i przyspieszają starzenie się organizmu. Trawienie i wchłanianie przetworzonej żywności jest trudniejsze dla żołądka i jelit i zmusza te organy do wykorzystywania dodatkowej energii, normalnie zużywanej przez jelita do innych ważnych procesów.

Reklama

Powoduje niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest schorzeniem w którym następuje znaczne nagromadzenie tłuszczu w wątrobie. Duże spożycie fruktozy w diecie może powodować wystąpienie i późniejszy rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Fruktoza nie jest trawiona przez organizm w ten sam sposób jak normalny cukier, a jest szybko wchłaniana do krwiobiegu. Następnie przedostaje się do wątroby i wyzwala proces wytwarzania tkanki tłuszczowej. To powoduje niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Podczas gdy niealkoholowe stłuszczenie wątroby samo w sobie nie jest szczególnie szkodliwe (może spowodować zapalenie i bliznowacenie wątroby u niektórych osób), to zwiększa ono ryzyko wystąpienia innych szkodliwych schorzeń, takich jak otyłość, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, zespół policystycznych jajników, cukrzycę i problemy z tarczycą.

Zwiększa ryzyko dny moczanowej

Kwasu moczowy jest wytwarzany w procesie trawienia, a jego zbyt duże stężenie w organizmie może być szkodliwe. Zdrowy człowiek produkuje umiarkowaną ilości kwasu moczowego, które jest naturalnie eliminowane przez organizm. Jednak regularne spożywanie fruktozy może prowadzić do nadmiernej produkcji kwasu moczowego i prowadzić do dny moczanowej, niezwykle bolesnego rodzaju zapalenia stawów.

Przyczynia się do tworzenia kamieni nerkowych

Naukowcy powiązali spożycie fruktozy z rozwojem kamieni nerkowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że im więcej fruktozy znajduje się w naszej diecie, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej. Nadmierne spożycie fruktozy może zwiększyć produkcję wapnia, szczawianów i kwasu moczowego, z których wszystkie tworzą kamienie nerkowe.

Przyczynia się do cukrzycy typu 2

W cukrzycy typu 2, organizm wytwarza insulinę, ale komórki nie w stanie korzystać z niej prawidłowo. Organizm reaguje poprzez tworzenie większej ilości insuliny. To podnosi poziom cukru we krwi do niebezpiecznego poziomu.

Ludzie, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 często spożywają duże ilości fruktozy i słodkich napojów. Wzrost poziomu cukru we krwi może uszkodzić nerki, powodować psucie zębów, osłabić wzrok i doprowadzić do chorób serca i mózgu.

Zwiększa poziom “złego” cholesterolu

Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) to tak zwany zły cholesterol. Często jest określany jako "cichy zabójca" i nie dzieje się tak bez powodu. Wysokie spożycie fruktozy znacznie zwiększa poziom LDL w organizmie. LDL kumuluje się w tętnicach, co powoduje zwężenie naczyń i uniemożliwia przepływ krwi bogatej w tlen do serca.

Dzieci z nadwagą ze zwiększonym stężeniem LDL jak zauważono zużywają większą ilość fruktozy w żywności i napojach, niż dzieci, które mają prawidłową masą ciała.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: otyłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy