Domowe sposoby na ból ucha
Ból ucha jest nieprzyjemny, jednak zdarza się, że mija bez użycia leków. Jeśli powraca lub jest bardzo dokuczliwy, należy go ujarzmić. Przyczyn jego powstawania jest wiele: może być wynikiem przewiania, odmrożenia, poparzenia, infekcji dróg oddechowych, niedrożnego przewodu słuchowego, a także stanów zapalnych jamy ustnej i ucha. W takiej sytuacji najlepiej udać się od razu do lekarza i uzyskać fachową pomoc. Jeśli jednak wizyta musi poczekać, można sięgnąć po domowe sposoby, które uśmierzą ból. Na czym polegają? Sprawdźmy.
Ból ucha może być spowodowany niewłaściwą higieną uszu. Dlatego w przypadku nagłego ataku, warto przemyć je zwykłą wodą z mydłem (można posłużyć się jednorazową, jałową strzykawką). Z pomocą mogą przyjść również środki do pielęgnacji otworu słuchowego, który można nabyć w aptece – rozpuszczają wydzielinę, którą łatwiej jest usunąć. Pod żadnym pozorem nie czyść uszu za pomocą patyczków higienicznych – służą wyłącznie do codziennej higieny małżowiny.
W przypadku bólu ucha ulgę przyniesie podłożenie do ucha ciepłego termoforu albo zwilżona ciepłą wodą ściereczka (należy dokładnie ją odcisnąć z wody). Dobrym pomysłem jest też przyłożenie do małżowiny owiniętej w ręcznik butelki z gorącą wodą. W zastępstwie można na otwór słuchowy nakierować ciepły podmuch z suszarki. Należy być ostrożnym i uważać na oparzenie.
W wypadku stanu zapalnego ucha ulgę przynosi żucie miętowej gumy. Zawarty w niej mentol udrażnia nie tylko nos, ale również trąbkę Eustachiusza. Można sięgnąć po naturalny antybiotyk, jakim jest czosnek. Nie należy wkładać całych ząbków albo jego części do otworu słuchowego: bezpieczniejszą metodą jest rozgnieść jego odrobinę i przyłożyć na skórę w pobliżu ucha. Jeśli akurat czosnku nie ma w domu, można przygotować okład z cebuli: przekrój ją na pół, owiń w ściereczkę i przyłóż do ucha – po chwili poczujesz ulgę.