Reklama

Domowe sposoby na kleszcze

Ukąszenia kleszczy nie są bolesne, ale mogą być niezwykle niebezpieczne. Te pajęczaki są nosicielami wielu groźnych chorób: boreliozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Najbardziej narażeni jesteśmy spacerując w lesie i na łąkach, ale coraz częściej kleszcze można spotkać nawet na przydomowych trawnikach. Jak się przed nimi uchronić? Można albo zrezygnować ze spacerów, albo wychodząc na zewnątrz zakrywać szczelnie ręce i nogi. Jednak z pomocą przychodzą w pełni naturalne sposoby, które mogą te niebezpieczne pajęczaki odstraszyć. Po co warto sięgnąć? Przekonajmy się.

Naturalne preparaty odstraszające

Jeśli chcesz bezpiecznie spacerować, możesz sięgnąć po środki dostępne w aptece. Jednak w łatwy sposób można je wykonać samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po zioła, które posiadają intensywny zapach. Warto wybrać szałwię, lawendę, miętę pieprzową, rozmaryn, tymianek lub melisę. Z suszonych ziół można zrobić bardzo intensywny napar (kilka łyżek suszu albo świeżych zaparzyć w szklance wody), a po jego przestudzeniu wymieszać z sokiem cytrynowym i przelać do buteleczki z atomizerem. Intensywny zapach olejków eterycznych skutecznie odstrasza kleszcze.

Reklama

Maści rozgrzewające

Innym sposobem na odstraszenie kleszczy jest zastosowanie maści rozgrzewających albo chłodzących. Choć przynoszą one ulgę w wypadku urazów, stłuczeń czy opuchlizny, posiadają intensywny zapach, który może zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Oprócz olejków eterycznych często w swoim składzie posiadają kamforę, która wydziela intensywną woń. Wystarczy bezpośrednio przed spacerem posmarować wybraną maścią skórę cienką warstwą, zwłaszcza na nogach, rękach oraz w okolicy szyi.

Odpowiednia dieta

Jeśli chcemy się skutecznie ochronić przed kleszczami, warto wprowadzić kilka produktów do swojej diety. Po co najlepiej sięgnąć? Przede wszystkim po czosnek. Zawiera allicynę, która zmienia zapach potu, co sprawia, że jesteśmy mniej podatni na atak szkodliwych pajęczaków. Podobne działanie ma ziele czystka, z którego można przyrządzić napar i wypić bezpośrednio przed spacerem do lasu albo na łąkę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama