Reklama

Domowe sposoby na letni ból gardła

Wychodzenie z klimatyzowanego auta na upał, lodowate napoje, kąpiele w morzu... Latem nietrudno o drapanie w gardle i chrypkę. Zanim sięgniesz po leki, wypróbuj naturalne metody!

Lato to wyzwanie dla naszego układu odpornościowego, który musi dostosować się do różnych warunków. Dlatego łatwo o infekcję. Jej częstym objawem jest ból gardła. Jeśli pojawia się gorączka, trzeba skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć anginę i inne choroby. Gdy nie gorączkujemy, warto w domu zastosować proste sposoby, które szybko złagodzą ból.

1. Kojące zioła

Gdy boli nas gardło, powinniśmy jak najwięcej pić: nawilżona śluzówka lepiej poradzi sobie z atakiem bakterii i wirusów.

Najlepiej sięgnij po niegazowaną wodę mineralną. Z kolei do płukania gardła wypróbuj zioła, które szybko złagodzą dokuczliwe objawy.

Reklama

Z szałwii. Łyżkę szałwii zalej szklanką wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Przecedź, płucz gardło 2 razy dziennie.

Łagodząca mieszanka. Zmieszaj w równej ilości: kwiat rumianku, liście mięty, szałwii, podbiału i dziewanny. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut. Płucz gardło kilka razy w ciągu dnia.

2. Napój z miodem

Miód, zwłaszcza spadziowy i lipowy, znany jest ze swych właściwości łagodzących i przeciwbakteryjnych.

Gdy boli cię gardło, dodawaj go do herbaty (letniej, bo w gorącej miód traci swe właściwości) lub jedz wprost ze słoiczka. Dla dziecka przygotuj zdrowy napój:

Mleko z miodem i czosnkiem. Do letniego mleka dodaj łyżkę masła i miodu, zamieszaj, a następnie wrzuć rozgnieciony ząbek czosnku. Po przecedzeniu przez sitko podaj malcowi letni napój do wypicia.

3. Odkażające płyny

Płukanie nimi gardła hamuje namnażanie się bakterii, działa odkażająco i przeciwbólowo.

Z soli. Pół łyżeczki soli rozpuść w połowie szklanki letniej wody. Stosuj rano i wieczorem.

Z wody utlenionej. Łyżkę roztworu (3 proc.) wymieszaj z dwiema łyżkami letniej wody i wypłucz gardło. Stosuj kilka razy dziennie.

Z sody. Łyżeczkę sody rozpuść w 1/2 szkl. letniej wody. Płucz gardło 2 razy dziennie.

4. Ziołowa inhalacja

Aby przygotować inhalację, sięgnij po tymianek - zioło znane ze swych przeciwzapalnych i wykrztuśnych właściwości.

Trzy łyżki tymianku zalej O,5 litra wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem około 10 minut. Nachyl się nad rondlem lub miską, nakryj głowę ręcznikiem i na zmianę wdychaj parę ustami i nosem.

Warto wiedzieć! Odkażające właściwości ma też płukanka z tymianku. Łyżkę zioła zaparzaj przez ok. 10 min. Odcedź i gdy napar przestygnie, płucz nim gardło.

5. Ciepłe okłady

Nagrzewanie gardła ciepłymi kompresami przyspieszy powrót do formy.

Z ziemniaków. Ugotowane ciepłe ziemniaki rozgnieć widelcem i nałóż na gazę. Okład przyłóż do szyi i owiń szalikiem. Trzymaj 20 minut (aż utraci swoje ciepło). Powtarzaj 2 razy dziennie. 

Z twarogu. 150 g twarogu wymieszaj z łyżeczką startego chrzanu. Nałóż na gazę i przyłóż do szyi na 5 minut. Stosuj 2 razy dziennie.

6. Goździki do żucia

Szybko złagodzą ból, bo zawarte w nich olejki eteryczne (zwłaszcza eugenol) działają silnie odkażająco i znieczulająco.

Dwa ziarenka goździków delikatnie rozgryź. Ssij przez ok. 5 minut 3 razy dziennie.

7. Leczniczy burak

Sprawdzonym i skutecznym specyfikiem na drapanie w gardle jest syrop z buraka. Możesz podawać go nawet niemowlęciu.

Do przyrządzenia mikstury wystarczy duży burak ćwikłowy. Zetrzyj go na drobnej tarce, zasyp 4 łyżkami cukru i odstaw do lodówki na jedną dobę.

Pij 2-3 razy dziennie po łyżce 15 ml (dzieci: po 1 łyżeczce - 5 ml).

8. Na deser: lody!

Lody łagodzą dokuczliwe objawy, bo obkurczają naczynia krwionośne i znieczulają.

Zjadaj je w domu, a nie na słońcu. Unikniesz dużej różnicy temperatur, która może osłabić gardło.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: ból gardła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy