Domowe sposoby na opuchliznę nóg
Opuchnięte nogi to częsta dolegliwość, która mija po kilku godzinach lub dniach. Zazwyczaj jest wynikiem przyzwyczajeń żywieniowych albo suto zakrapianej imprezy. Na opuchliznę mogą również narzekać osoby, które prowadzą siedzący tryb życia lub są unieruchomione przez wielogodzinną podróż samochodem czy samolotem. W większości przypadków obrzęk oraz opuchlizna nie są groźne dla zdrowia i nie powinno się mieć powodów do niepokoju. Jednak towarzyszące im objawy powinny skłonić do zwiększenia uwagi na stan zdrowia, gdyż mogą to być pierwsze symptomy nieprawidłowej pracy ważnych narządów, takich jak serce, nerki czy tarczyca. Jak pozbyć się opuchlizny domowymi sposobami? Co może ona oznaczać?
Opuchlizna, zwana również obrzękiem, jest nagromadzeniem płynu w tkance, najczęściej poza naczyniami krwionośnymi, który nie może być z niej prawidłowo odprowadzany. Może pojawiać się na różnych partiach ciała, jednak najczęściej obejmuje dolne partie nóg, czyli kostki oraz łydki. Opuchlizna po jakimś czasie najczęściej mija samoistnie, jednak może być symptomem groźnych chorób. Zwykle można poradzić sobie z nią na własną rękę, ale czasami trzeba udać się do lekarza.
Niepokojące objawy
Jeśli nie borykamy się z innymi dolegliwościami, raczej nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Pojawienie się bólu w miejscu obrzęku, zaczerwienienie kończyny, gorączka czy trudności w poruszaniu się mogą świadczyć o stanie zapalnym żył lub zakrzepicy, które bagatelizowane, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Inną przyczyną występowania obrzęków jest niewydolność serca. Nieprawidłowo działający narząd nie może poradzić sobie z odprowadzeniem płynów ustrojowych z dolnych partii ciała, powodując obrzęk. W takim wypadku opuchlizna jest symetryczna (w obu kostkach) i pojawiają się również duszności, sinienie ciała oraz szybkie męczenie się. Jeśli opuchliźnie towarzyszą dolegliwości żołądkowe (np. ucisk w brzuchu, refluks, niestrawność) oraz żylaki występujące na brzuchu lub żółtaczka, to znak, że wątroba działa nieprawidłowo. W takich wypadkach należy udać się do lekarza.
Jeśli obrzęki pojawiają się rzadko i nie mają związku z niewydolnością narządów, można się ich pozbyć domowymi sposobami. Najprostsze co można zrobić, to namoczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub do stóp. Sprawi ona, że opuchlizna szybciej rozejdzie się po tkankach. Po takiej kilkunastominutowej kąpieli, warto położyć się i unieść nogi (tak, aby były powyżej linii ciała), co sprawi, że nadmiar płynów odpłynie z nich szybciej. Zamiast soli można również sięgnąć po ocet jabłkowy (wystarczy szklanka specyfiku rozpuszczona w misce zimnej wody).
Ruch to zdrowie
Na opuchliznę nóg często narzekają pracownicy biurowi, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Problem wśród społeczeństwa wzmaga się w wypadku pracy zdalnej, co skutkuje mniejszą aktywnością fizyczną. Aby zapobiegać obrzękom, wystarczy więcej się ruszać. Podczas ładnej pogody można wybrać się na długi spacer lub przejażdżkę rowerową. Jeśli aura nie sprzyja, łatwe ćwiczenia można wykonywać w domu. Dużą skutecznością wykazują się tzw. rowerki, nożyce, a także skłony i przysiady.
Dietetycy rekomendują, aby dziennie spożywać nie więcej niż 5g soli. Niestety, jeśli pilnujemy dopuszczalnej dawki, to nieświadomie zjadamy jej o wiele więcej. Dlaczego? Ponieważ dodawana jest do wielu gotowych artykułów spożywczych. Sól nie tylko podnosi ciśnienie tętnicze krwi, ale również wiąże wodę w organizmie, co jest bezpośrednią przyczyną obrzęków. Dlatego lepiej całkowicie z soli zrezygnować, a dania doprawiać innymi przyprawami lub ziołami. Inną przyczyną opuchlizny na nogach jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Odwodniony organizm magazynuje płyny w tkankach, co objawia się ich obrzękiem.
Włącz je do diety
W prewencji i leczeniu opuchlizny nóg okazują się pomocne różne produkty spożywcze, które wykazują się dużą skutecznością. Przede wszystkim na stałe w menu powinna zagościć natka pietruszki, która posiada właściwości moczopędne. To również skarbnica witaminy C i potasu, które poprawiają działanie serca i krążenia. Aby zapomnieć o obrzękach, dobrze jest pijać ziołowe napary, np. z pokrzywy, skrzypu i mniszka lekarskiego.