Domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg
Opuchnięte kostki u nóg to dokuczliwy problem, który dotknąć może każdego niezależnie od płci i wieku. Nie należy wiązać go wyłącznie z letnimi upałami, ponieważ obrzęk i dyskomfort nie stanowią kłopotów typowo sezonowych. Jakie są przyczyny opuchlizny kostek? Lista jest długa, dlatego tym bardziej warto dowiedzieć się, jak radzić sobie z tą dolegliwością.
O tym problemie często mówi się w kontekście seniorów i ciężarnych kobiet. Wielu z nas boryka się z nim latem, lecz opuchlizna kostek może pojawić się u każdego i z to z najróżniejszych przyczyn. Winne mogą być zarówno poważne schorzenia, które wymagają profesjonalnego leczenia, jak i codzienne nawyki. Okazuje się, że wyeliminowanie tych ostatnich wcale nie musi być trudne - trzeba sobie tylko uświadomić, jaki wpływ mają na nasze ciała. Zatem, co może być powodem pojawienia się opuchlizny w kostkach?
- Siedzący tryb pracy lub długa podróż, podczas której pozostajemy w tej samej pozycji.
- Przeciążenie wynikające ze zbyt forsownego treningu - dotyczy to zwłaszcza biegaczy.
- Zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęk w kostkach jest jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
- Wspomniane już wcześniej upały. Podczas dni z wysokimi temperaturami możemy zauważyć puchnięcie kostek, całych stóp oraz łydek.
- Niektórzy borykają się z tym problemem po zakrapianych imprezach. Spożywanie dużej ilości alkoholu również prowadzi do zatrzymywania w ciele wody, a to przekłada się bezpośrednio na opuchliznę.
- Spuchnięte kostki mogą być objawem chorób serca, zwłaszcza niewydolności krążenia. Często wiążą się także ze schorzeniami nerek, niedoczynnością tarczycy i reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Jeśli obrzęki utrzymują się długo lub często nawracają, konieczne jest udanie się do lekarza, który zleci podstawowe badania. Pozwolą one precyzyjnie zdiagnozować przyczynę problemu i wdrożyć niezbędne leczenie. Jednak gdy problem pojawia się sporadycznie i jest wynikiem np. całego dnia siedzenia przy biurku, warto zastosować domowe sposoby na spuchnięte kostki, które przyniosą szybką ulgę.
Przyłożenie chłodnego kompresu bezpośrednio na opuchliznę szybko uśmierzy dyskomfort związany z obrzękiem kostek u nóg. Wystarczy owinąć kilka kostek lodu w gazę i przyłożyć do problematycznego miejsca. Czynność można wykonywać dwa lub trzy razy dziennie, ale nie powinno trwać to dłużej niż kwadrans.
Jeśli akurat nie dysponujemy kostkami lodu, możemy wlać zimną wodę do np. do termoforu. Z pomocą przyjdą również opakowania mrożonych warzyw.
Sprawdź: Znak zodiaku a podatność na choroby
Dobrym pomysłem jest położenie się na 20-30 minut z lekko uniesionymi nogami. Ważne, by znajdowały się wyżej od tułowia i ułożone były pod kątem 45° w stosunku do reszty ciała. Dla własnego komfortu oprzyj je na kilku poduszkach. To również wskazany środek zapobiegawczy przed wystąpieniem obrzęku, jeśli na co dzień dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej albo intensywnie trenujesz.
Choć może się wydawać, że jednym z najlepszych sposobów na odpoczynek w domowym zaciszu jest gorąca, relaksująca kąpiel, wcale nie przysłuży się kondycji naszych kończyn. Podczas jej trwania naczynia krwionośne rozszerzają się, co prowadzi do zastoju krwi i opuchlizny. Zdecydowanie lepiej wybierać wzięcie prysznica.
Skorzystać można także z żeli chłodzących dostępnych w aptekach. Najlepiej zdać się na poradę farmaceuty, lecz warto wiedzieć, że bardzo dobre rezultaty przynoszą preparaty z heparyną, wyciągiem z kasztanowca oraz mięty.
Co prawda nie mamy wpływu na wszystkie czynniki, które prowadzą do opuchnięcia kostek u nóg, ale w pewnym zakresie możemy temu zapobiegać. Jeśli przed nami długi dzień na nogach, lepiej zrezygnować z butów na wysokim obcasie. Z kolei gdy większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, co godzinę warto robić krótkie przerwy na wyprostowanie nóg i ruch.
Polecamy: