Reklama

Domowe sposoby na palpitacje

W ciągu roku twoje serce bije w prawidłowy sposób około 36 milionów razy. Dlaczego więc masz się denerwować, jeśli od czasu do czasu zdarzy mu się zgubić rytm? Ponieważ palpitacje są bardzo niepokojącą sytuacją. Na szczęście istnieją sposoby, aby im zapobiec praktycznie w tym samym momencie, w którym się pojawią. Jednak jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Można to zrobić korzystając z technik niwelujących stres, przyglądając się skutkom ubocznych zażywanych leków lub dodając do swojej diety produkty oraz suplementy dobre dla twojego serca.

Jak zatrzymać kołatanie serca

Kiedy zauważysz, że twoje serce zaczęło bić w nieregularnych odstępach czasu, usiądź i połóż nogi na podwyższeniu. Oddychaj głęboko i powoli, pozwalając na uniesienie się brzucha z każdym wdechem. Jeśli skupisz się na powolnym i równomiernym oddychaniu, trym serca powinien prawie natychmiast powrócić do normy.

Jeśli nadal odczuwasz kołatanie serca, spróbuj wykonać próbę Valsalvy. Zaciśnij palcami nos, zamknij usta i spróbuj wypuścić powietrze. Uczucie w tym momencie będzie podobne do parcia jakie występuje na przykład podczas porodu. Nastąpi krótki wzrost ciśnienia, podczas którego twoje serce powinno wrócić do normalnego rytmu. Próba Valsalvy została nazwana tak na cześć siedemnastowiecznego anatoma Antonio Maria Valsalvy.

Reklama

Kaszl. Tak samo, jak w powyższej metodzie, kaszel spowoduje wzrost ciśnienia w klatce piersiowej. Czasami nie trzeba wiele, aby zresetować rytm swojego serca.

Napij się

Weź kilka łyków zimnej wody. Nie wiadomo dlaczego, ale u niektórych osób metoda ta przynosi natychmiastowe rezultaty. Może dziać się tak dlatego, że podczas przełykania wody przełyk uciska serce, powodując przywrócenie naturalnego rytmu.

Alternatywą może być ochlapanie twarzy zimną wodą. Szok, jakiego dozna organizm, może wystarczyć do wyregulowania akcji serca.

Jedz, pij i bądź powściągliwy

Jedz dużo ryb. Łosoś i makrela zawierają dużą ilość zdrowych dla serca kwasów tłuszczowych omega 3.

Unikaj przejadania się. Zmuszanie organizmu do trawienia dużych ilości pokarmu zawraca krew z serca do przewodu pokarmowego, co może prowadzić do palpitacji.

Odstaw kofeinę. U niektórych ludzi kofeina zawarta w kawie, herbacie lub napojach gazowanych, może powodować palpitacje.

Uspokój nerwy i wysypiaj się

Powodem twoich palpitacji może być zbyt duża ilość stresu. Może być tak, że twoje ciało poprzez palpitacje ostrzega cię, że poziom stresu przekroczył dopuszczalną normę. Aby zniwelować zdenerwowanie, możesz spróbować medytacji. Przeznacz 30 minut dziennie na zrelaksowanie swojego ciała oraz umysłu.

Zrelaksuj się podczas aromaterapii. Dodaj parę kropli olejku lawendowego na chusteczkę i wdychaj jego przyjemny zapach. Możesz także spróbować wetrzeć olejek pomarańczowy w swoją klatkę piersiową.

Pamiętaj, aby przesypiać co najmniej 7 godzin w ciągu nocy. Zmęczenie może przyczynić się do zmiany rytmu serca.

Ruszaj się

Z najdź co najmniej 30 minut 3 lub 4 razy w tygodniu na ćwiczenia. Może być to marsz, bieganie lub gra w tenisa. Nie skupiaj się na pokonaniu rekordu lub swojego przeciwnika, ponieważ zwiększy to poziom stresu. Ćwiczenia powinny być wykonywane w tempie, pozwalającym ci prowadzić swobodną konwersację.

Rozgrzewaj się 10 minut przed oraz po treningu.

Suplementy

Wiele osób posiadających problem z palpitacjami posiada niski poziom magnezu. Spróbuj zażywać 400 miligram magnezu dwa razy dziennie. Jeśli masz chorobę nerek, nie powinieneś spożywać suplementów z tym pierwiastkiem.

Zażywaj koenzym Q10. Ta występująca w naturze substancja, sprzedawana bez recepty w formie tabletek, pomaga utrzymać równomierny rytm serca, szczególnie jeśli cierpisz na jakąś jego chorobę. Zażywaj ten suplement z jedzeniem w ilości 150 miligram na dzień.

Jeśli twoja dieta jest uboga w ryby, zażywaj od 2 do 3 g dziennie tłoczonego na zimno oleju z morskich ryb, który zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych omega 3.

Aminokwas o nazwie tauryna pomaga hamować nieregularne impulsy elektryczne w sercu. Zażywaj od 2 do 3 g dziennie. Tauryna dostępna jest tylko na receptę.

Sprawdź swoje leki

Sprawdź ulotki zażywanych przez siebie leków, ponieważ leki na receptę oraz sprzedawane bez niej mogą powodować palpitację. W ulotce może być zamieszczona informacja, aby nie zażywać danego leku, kiedy cierpisz na choroby serca lub nadciśnienie. Może być też napisane, że lek może mieć wpływ na rytm serca. Szczególną uwagę zwróć na leki bez recepty przeznaczone do leczenia przeziębienia oraz alergii. W lekach na alergie znajdują się bowiem substancje zmniejszająca przekrwienie oraz pseudofedryna.

Niektóre leki na astmę, takie jak terbutalina (Bricanyl), mogą zwiększać ryzyko pojawienie się palpitacji. Podobne działanie mogą mieć leki przeciwhistaminowe, zawierające loratadynę (Claritin). Jeśli zażywasz, któreś z tych leków poproś swojego lekarza o ich zmianę.

Unikaj suplementów diety zawierających wyciąg z Ma Huang, ponieważ zwiększa ona ryzyko palpitacji i może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Konsultuj z lekarzem każdą regulację dawki leku oraz zażywanie suplementów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy