Domowe sposoby na refluks żołądka
Refluks żołądkowy to uciążliwa przypadłość, z którą zmaga się już nawet 20 proc. naszego społeczeństwa. Polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej w górę przewodu pokarmowego. Objawia się zgagą, pieczeniem w klatce piersiowej, odbijaniem się, nieprzyjemnym zapachem z ust, a nawet wymiotami i utratą apetytu. Refluks nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale bardzo szkodzi naszym zębom, a nieleczony może prowadzić do groźnych chorób, na przykład nowotworu przełyku. Jak walczyć z refluksem za pomocą domowych sposobów? Jaką dietę stosować przy refluksie żołądkowo-przełykowym?
Przy refluksie najlepsze efekty osiągniemy, stosując tzw. białą dietę. Obejmuje ona chudy nabiał, białe mięso (drób) i ryby, a także pszenne pieczywo. Produkty, które zawierają dużo białka wzmacniają żołądek i chronią zwieracz przełyku przed cofaniem się treści żołądkowych. Ważne jest, by posiłki były lekkostrawne i nie zalegały zbyt długo w żołądku. Lepszym rozwiązaniem jest też częstsze spożywanie mniejszych ilości jedzenia.
Aby zniwelować dokuczliwe objawy refluksu, z diety należy wyeliminować żywność ciężkostrawną i zwiększającą wydzielanie kwasów żołądkowych. Unikać powinno się więc smażonych i tłustych potraw, mocnej herbaty, kawy, alkoholu, kakao, czekolady, ostrych przypraw, słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej. Przy nasileniu objawów warto również zrezygnować z mleka i produktów mlecznych – pobudzają one żołądek do wydzielania kwasu. Warto wiedzieć, że podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego mogą powodować także niektóre warzywa, np. pomidory, cebula czy czosnek.
Osoby zmagające się z refluksem mogą niwelować jego objawy, stosując ziołowe napary. Nie tylko poprawią one trawienie, ale przede wszystkim wzmocnią żołądek i zregenerują błony śluzowe przewodu pokarmowego. Jednym z najskuteczniejszych ziół jest prawoślaz lekarski – substancje zawarte w jego korzeniu łagodzą podrażnienia żołądka i przewodu pokarmowego. Prawoślaz jest dostępny w aptekach – susz wystarczy zalać szklanką chłodnej wody i pić po kilku godzinach. Innym sposobem jest picie wywaru z liścia podbiału. Działa on przeciwzapalnie i tworzy swoistą warstwę ochronną na błonach śluzowych przewodu pokarmowego. Pomocne w walce z refluksem jest także siemię lniane. W aptece najlepiej kupić niezmielone nasiona lnu, a następnie przygotować z nich wywar.