Reklama

Domowe sposoby na reumatyzm

Reumatyzm i reumatoidalne zapalenie stawów jest coraz częściej występującą chorobą, a co więcej, dotyka coraz młodsze osoby. Zazwyczaj kojarzy nam się z problemami ludzi starszych, jednak obecnie chorują na nią już osoby młode. Istnieje wiele leków na te przypadłość, które możemy dostać w każdej aptece. Silniejsze specyfiki wymagają jednak przepisania recepty. Dostępne są jednak naturalne metody walki z reumatyzmem, które działają nawet lepiej niż farmaceutyki, a ich stosowanie nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Przedstawiamy więc najskuteczniejsze, domowe metody walki z reumatyzmem.

Mądre ćwiczenia

Ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia wytrzymałościowe lub ćwiczenia aerobowe są uważane za najbardziej skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Łagodne ćwiczenia fizyczne są niezbędne aby zachować kondycję stawów, wzmacniają mięśnie wokół bolesnych stawów. Jeśli cierpi się na poważne uszkodzenia stawów, lepiej unikaj obciążających ćwiczeń fizycznych, które mogą zwiększyć bolesność stawów.

Idealnym rozwiązanie na problemy ze stawami będą spacery i łagodny aerobik w wodzie. Tai Chi jest również bardzo skutecznym i rytmicznym treningiem, który polega na wykonywaniu delikatnych i pełnych wdzięku ruchów, przy jednoczesnym wprawieniu w ruch większości mięśni. Terapia ta zwiększa możliwość ruchu i ułatwia rozruszanie zastanych stawów.

Reklama

Te same efekty daje również medytacja, która jest idealna na rozluźnienie napięcia i łagodzenia bólu. Łączy ćwiczenia oddechowe i ruch, nawet przewlekle chorzy pacjenci są w stanie złagodzić uporczywy ból.

Masaż leczniczy

Łączenie masażu i działania olejków eterycznych i ziół, łagodzi ból powodowany przez reumatoidalne zapalenie stawów. Oleje z nasion wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki służą jako doskonałe olejki do aromaterapii. Kwasy tłuszczowe zawarte w tych ziołach pomagają w łagodzeniu bólu i rozluźniają spięte mięśnie.

Do masażu wykorzystaj również olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, olejek rumiankowy,olejek miętowy, olejek lawendowego. Stosuj je zmieszane z olejkiem bazowym. Już kilka kropli olejku eterycznego wystarczy, aby uzyskać pożądany efekt.

Herbatki ziołowe

Istnieje wiele ziół, które znane są z naturalnych właściwości przeciwzapalnych. Zioła te są również bardzo skuteczne w leczeniu reumatyzmu. Przykładami ziół, które leczą reumatyzm są czarci pazur, kora wierzby białej, miłorząb dwuklapowy itp. Ponieważ te zioła mogą dać efekty później niż leki farmaceutyczne, konieczne jest ich regularne stosowanie.

Zmiana diety

Zmiana diety jest niezbędna, aby skutecznie walczyć z reumatyzmem. Nisko białkowa dieta, bogata w węglowodany okazała się być skuteczna na tę przypadłość. Równie ważne jest wprowadzenie do diety suplementów oleju rybnego, kwasów tłuszczowych omega-3, kwasu gamma-linolenowego (GLA) i innych kwasów tłuszczowych. Olejki z nasion lnu, wiesiołka czy nasion czarnej porzeczki, a także ryby tłuste, takie jak łosoś, sardynki i tuńczyk są pełne tych właśnie substancji.

Kwas tłuszczowy omega-3 jest doskonałym naturalnym środkiem przeciwzapalnym, a więc jest niezbędny podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i bólu stawów. Z kolei spożywanie rafinowanych cukrów, mleka, przetworów mlecznych i produktów pochodzenia zwierzęcego powinno być ograniczone do minimum, ponieważ prowadzą one do poważnych stanów zapalnych i w rezultacie pogłębiają objawy reumatyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Inne domowe sposoby

Spożywanie surowego soku z ziemniaków przed posiłkami daje dużą ulgę w bólu stawów. Również picie przed posiłkami mielonych nasion selera zmieszanych z gorącą wodą to kolejny naturalny środek, który pomoże w walce z reumatyzmem. Spożywaj także potrawy, które zawierają duże ilości czosnku. Jego działanie łagodzi skutki reumatyzmu.

Zimne i gorące kompresy mogą pomóc niektórym chorym złagodzić ból. Badania i doświadczenie osób cierpiących na reumatyzm pokazują, że choroby reumatyczne we wczesnych stadiach mogą być skutecznie zwalczane poprzez stosowanie tych naturalnych środków. A co ważne, nie ma obawy o jakiekolwiek działania niepożądane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: reumatyzm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy