Reklama

Domowe sposoby na suchość w gardle

Suchość w gardle jest częstą przypadłością, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Przewlekła suchość w medycynie określona jest mianem kserostomii, kiedy zaburzona jest praca ślinianek odpowiedzialnych za odpowiednie nawilżenie gardła. Na suchość górnych dróg oddechowych pomogą łatwe kuracje, które można wykonać samodzielnie w domu. Jeśli jednak nie przynoszą ulgi, należy udać się do lekarza, ponieważ tylko on może wykluczyć rozwój groźnych chorób. Jak zatem radzić sobie z suchością w gardle? Co ona może oznaczać?

Przyczyny suchości w gardle?

Na suchość w gardle najczęściej skarżymy się w okresie jesienno-zimowym, kiedy wilgotność pomieszczeń jest niska, co może powodować kaszel oraz ból. Przesuszenie śluzówki może być także efektem palenia papierosów, przewlekłego stresu, infekcji bakteryjnych oraz chorób metabolicznych. W początkowej fazie można sięgnąć po domowe kuracje. Jeśli nie dają one wymiernego rezultatu, a suchość utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, należy zgłosić się do lekarza, który wykluczy poważne choroby.

Kserostomia: Co ją powoduje?

Kserostomia jest przewlekłą suchością w gardle, która występuje od czasu do czasu lub na stałe. Spowodowana jest nieprawidłową pracą ślinianek, które produkują mniejszą ilość śliny odpowiedzialnej, m.in. za nawilżenie. Zmniejszoną produkcję śliny może wywołać zażywanie narkotyków, a także nadmierne picie kawy i herbaty, stosowanie niektórych leków oraz występowanie chorób przewlekłych (cukrzyca, gruźlica, sarkoidoza, amyloidoza, schorzenia układu immunologicznego). Kserostomii często, oprócz suchości w gardle, towarzyszy ból oraz uporczywy kaszel. Należy pamiętać, że kserostomii nie należy łączyć z suchością w gardle, która jest wynikiem wysokich temperatur latem.

Reklama

Domowe sposoby na suchość w gardle

Jeśli suchość w gardle nie jest spowodowana chorobą, można sięgnąć po domowe sposoby. Najlepiej zadbać o niższą temperaturę oraz wyższą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dobrą skutecznością wykazują się jonizatory i nawilżacze powietrza, które równocześnie pochłaniają znajdujące się toksyny. Jedną z łatwiejszych i tańszych metod jest zainstalowanie na kaloryferach pojemników na wodę albo rozwieszeniu na nich wilgotnych tkanin, takich jak ręczniki.

Pamiętaj o nawilżeniu gardła

Suchość w gardle można powstrzymać poprzez spożywanie napojów. Największym wrogiem układu oddechowego jest odwodnienie, dlatego należy wypijać minimum dwa litry płynów dziennie. W nawilżeniu gardła pomogą również ziołowe napary, wśród nich najlepszą skutecznością odznacza się mięta pieprzowa, imbir i dziewanna. Ta ostatnia obfituje w saponiny – substancje o działaniu nawilżającym i ochronnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z ziół wykonać płukanki do pielęgnacji gardła. Aby ich działanie było wymierne, trzeba stosować je regularnie. Najlepiej dwa razy dziennie.

Z tych napojów zrezygnuj

Choć nawilżenie gardła poprzez picie naparów i napojów jest kluczowe, nie wszystkie mogą pomóc, a wręcz przeciwnie: wzmóc dyskomfort i ból. Czego się powinno wystrzegać? Oczywiście alkoholu, gdyż nawet najmniejsze dawki mogą poważnie zaszkodzić choremu gardłu. Do czarnej listy dochodzi również kawa i herbata, gdyż zarówno kofeina i teina mają działanie wysuszające. Niestety, podobne działanie ma szałwia. Choć jest nieoceniona podczas wielu infekcji, to potęguje suchość w górnych drogach oddechowych. Natomiast listę zamykają napoje gazowane, a szczególnie te słodzone.

Inhalacja

Nieoceniona na wszelkie dolegliwości związane z układem oddechowym są różnorakie inhalacje. Nie inaczej jest w przypadku suchości w gardle. Jak je przygotować? Wystarczy łyżeczkę albo saszetkę ziół, takich jak np. rumianek, zalać wrzątkiem i odczekać, aż odrobinę ostygną. Aby spotęgować działanie mieszanki, można wkropić do niej kilka kropel olejku eterycznego (szczególnie z drzewa herbacianego, cytrusowego, tymiankowego, sosnowego, kamforowego czy eukaliptusowego). Zawarte w nich lotne substancje nie tylko nawilżają gardło, ale oczyszczają zatoki, odtykają nos i niwelują stany zapalne całego układu oddechowego.

Błyskawiczne sposoby

Istnieją w pełni naturalne sposoby na suche gardło, które działają błyskawicznie. Nie tylko je nawilżają, ale również łagodzą stany zapalne i powstrzymują kaszel. Można je łatwo wykonać, wystarczy siemię lniane i przygotowany z niego kisiel. Dwie łyżki ziaren należy zlać szklanką gorącej wody i odczekać do momentu ostudzenia. Mieszankę najlepiej spożywać małymi porcjami, kilka razy dziennie. Jeśli komuś nie odpowiada specyficzny smak siemienia, można przygotować domowy napój na bazie ciepłego mleka, łyżki miodu oraz odrobiny masła. Wysoką skutecznością odznacza się również przygotowany domowym sposobem syrop z cebuli.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy