Domowe sposoby na świerzb
Wydawałoby się, że świerzb jest chorobą z zamierzchłych czasów, gdy ludzie nie dbali odpowiednio o higienę osobistą. Okazuje się jednak, że pasożyt świerzbowca ludzkiego może nas zaatakować nawet wówczas, gdy odpowiednio dbamy o siebie i mieszkamy w czystych warunkach. W grupie największego ryzyka znajdują się dzieci, jednak i dorosły może zarazić się zaledwie przez krótki kontakt z zainfekowaną skórą lub korzystanie np. ze wspólnej pościeli czy ręczników. Jak się bronić przed świerzbem? Poniżej kilka domowych sposobów.

Składniki
Ocet
Nalej na dłoń odrobinę octu, następnie dokładnie wsmaruj go w skórę. Powtarzaj ten zabieg tak długo, aż pokryjesz warstwą octu całe ciało. Aby terapia przyniosła pożądane rezultaty, przeprowadzaj tę terapię octem przez kolejne czternaście dni, dwa razy dziennie.
Smarowidło z kurkumy
W niedużej misce wymieszaj dziesięć łyżek sproszkowanej kurkumy, szklankę mąki i taką samą ilość mleka. Powstałą masę nałóż na swędzące miejsca na około pół godziny, następnie spłucz ją wodą i wytrzyj skórę do sucha. Terapię powtarzaj raz dziennie przez tydzień.
Składniki
Nacieranie olejkami

Zainfekowaną skórę można leczyć olejkami do aromaterapii. Świerzb najskuteczniej łagodzą te o zapachu: lawendy, drzewa herbacianego i cynamonu. Można nimi po prostu nacierać chore miejsca lub nakładać je po zmieszaniu z niewielką ilością wody lub miodu. Takie zabiegi powtarzaj dwa, trzy razy dziennie.
Nalewka z ostróżki polnej
Dziesięć gramów ziela ostróżki zalej połową szklanki wódki. Odstaw na tydzień. Taką nalewką przemywaj skórę dwa, trzy razy dziennie przez kolejnych kilka dni.