Domowe sposoby na ugryzienia i użądlenia owadów
Lato to piękna pora roku, jednak bywa również uciążliwa. Między innymi przez owady, których o tej porze roku jest najwięcej. Od maja do września regularnie atakują nas kleszcze, komary, pszczoły, osy i wiele innych. Ich ugryzienie może nie skończyć się wyłącznie na bąblu, ale prowadzić nawet do śmierci. Objawy ugryzienia nie należą do najprzyjemniejszych: ból, świąd i opuchlizna nie tylko nas irytują, ale i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak im zaradzić? Podpowiadamy sprawdzone naturalne metody, które szybko przyniosą ulgę.
Lekarze twierdzą, że owady z roku na rok są groźniejsze. To dlatego, że przenoszą coraz więcej chorób. Ponadto, u wielu osób występują również reakcje alergiczne po ataku owada, między innymi wstrząs anafilaktyczny, którego skutkiem może być nawet śmierć. Dzisiaj wiemy już, że nie tylko kleszcze przenoszą groźną boreliozę, ale również komary. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed owadami. Co jednak zrobić, gdy już padliśmy ich ofiarą? Oto skuteczne domowe metody, które ukoją ból, świąd i zahamują rozwój stanu zapalnego.
Nasmarowanie skóry olejkiem eterycznym pomoże złagodzić świąd i ból powstałe w wyniku ukąszenia owada. W tym przypadku świetnie sprawdzą się olejek lawendowy, eukaliptusowy i goździkowy. Złagodzą one nieprzyjemne dolegliwości, ale także odstraszą inne owady.
Miód
W miejsce ugryzienia możemy zaaplikować również miód. Złagodzi on świąd i zmniejszy opuchliznę. Miód wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu możemy być pewni, że w obrębie miejsca ugryzienia nie rozwinie się stan zapalny. Przyspieszy również gojenie się strupków.
Pasta do zębów
Skutecznym sposobem na złagodzenie świądu po ugryzieniu owadów jest posmarowanie skóry niewielką ilością pasty do zębów. Właściwości łagodzące i antybakteryjne pasta zawdzięcza mentolowi, który błyskawicznie koi swędzenie i przynosi uczucie ulgi. Pasta pomoże również zmniejszyć opuchliznę.
Aspiryna
Z kolei z aspiryny można przygotować pastę, która złagodzi świąd, zmniejszy opuchliznę i zahamuje rozwój stanu zapalnego. Wystarczy rozpuścić jedną tabletkę w łyżeczce, a powstałą papkę nałożyć w miejsce ugryzienia.
Właściwości kojące i antybakteryjne ma również sok z cytrusów, dlatego, jeśli zaatakował nas owad, wyciśnijmy niewielką ilość soku z cytryny lub limonki na wacik i delikatnie przetrzyjmy nim miejsce ugryzienia. Zabieg najlepiej wykonać przed pójściem spać.
Lód
Okład z kostek lodu to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod łagodzenia dolegliwości związanych z ugryzieniami owadów. Wystarczy przyłożyć lód w miejsce ugryzienia na kilkanaście sekund, następnie odczekać chwilę i powtórzyć czynność kilka razy. Ulga gwarantowana.
Żel aloesowy
Aloes słynie ze swojego pozytywnego działania na skórę: regeneruje, odżywia, nawilża, działa przeciwzapalnie i antybakteryjne, a także zmniejsza świąd. Żel aloesowy będzie jak znalazł, gdy ukąsi nas komar. Wystarczy delikatnie wklepać go w miejsce ugryzienia.
Obserwowanie ciała po ugryzieniu
Lekarze szczególnie uczulają na to, by po ugryzieniu owada obserwować ciało pod kątem nietypowych objawów. Gdy ukąsi nas kleszcz lub komar, sprawdzajmy regularnie, czy na skórze nie pojawił się rumień. Po ugryzieniu kleszcza należy jak najszybciej wykonać badania na obecność boreliozy, która może objawić się nawet w przeciągu kilku lat.
Jeśli po ugryzieniu jakiegokolwiek owada na nasze skórze pojawią niepokojące zmiany, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Jak chronić skórę przed atakiem owadów?
Gdy w letnie dni przebywamy na zewnątrz, nie zapominajmy o stosowaniu na skórę preparatów odstraszających owady. Dostaniemy je w każdej aptece oraz w wielu drogeriach. W tym samym celu możemy wykorzystać również naturalne produkty, między innymi goździki oraz aromatyczne zioła i przyprawy.