Reklama

Domowe syropy, nalewki, napary

Nie daje spać w nocy, dokucza w dzień? Dzięki ziołom zapomnisz o męczącym pokasływaniu.

To nie choroba, tylko jej objaw - mówią o kaszlu lekarze. Dlatego zawsze warto sprawdzić u specjalisty, co go wywołało. Najczęściej jest on skutkiem infekcji wirusowej. Śluz, który zawsze znajduje się w oskrzelach, w wyniku stanu zapalnego staje się zbyt gęsty, działa drażniąco i wywołuje odruch męczącego, suchego kaszlu. W tej sytuacji bardzo ważne jest, żeby rozrzedzić flegmę i ułatwić jej odkrztuszanie. Pomocne są w tym właśnie domowe leki z ziół.

Rośliny, które pomogą zwalczyć dolegliwości

➜Babka lancetowata rozrzedza wydzielinę nawet przy silnym zaflegmieniu dróg oddechowych. Ma właściwości powlekające i łagodzi podrażnienie gardła. Można ją łączyć z innymi roślinami pomagającymi zwalczyć kaszel.

Reklama

➜Tymianek wzmaga wydzielanie płynnego śluzu, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, działa też rozkurczowo na oskrzela.

➜Owoc anyżu jest środkiem wykrztuśnym często stosowanym w mieszankach ziołowych lub w postaci olejku eterycznego.

➜Porost islandzki polecany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych jako lek osłaniający, łagodzący stany zapalne błon śluzowych gardła i przełyku oraz jako środek przeciwkaszlowy.

➜Korzeń i liść prawoślazu ułatwia odkrztuszanie. Poleca się go przy drażniącym kaszlu i w stanach zapalnych gardła. Najskuteczniejszy jest w formie syropu.

➜Liść podbiału łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo i powlekająco; jest polecany palaczom i osobom starszym, które męczy suchy kaszel.

➜Liść bluszczu (Hedera helix) jest nie tylko zimozieloną ozdobą ogrodów, ale też cenionym składnikiem syropów na kaszel. Zmniejsza odruch kaszlu, ponieważ wytwarza w drogach oddechowych ochronny filtr śluzowy. Zawarta w nim hederyna działa rozkurczowo na oskrzela, co ułatwia ich oczyszczanie się. Uwaga! Spożycie dużej ilości bluszczu może spowodować zatrucie. Trzeba uważać, by go nie przedawkować - zarówno w lekach aptecznych, jak i domowych. Dzieciom lepiej podawać wyłącznie apteczne preparaty z bluszczu.

➜Liście i sok z kapusty działają przeciwzapalnie. Wspomagają leczenie nie tylko owrzodzeń, ale też kaszlu i zapalenia oskrzeli.

➜Imbir silnie rozgrzewa, pobudza krążenie krwi, ma właściwości napotne. Polecany przy kaszlu mokrym z białą wydzieliną. ➜Olej kamforowy ma silne właściwości antywirusowe. Działa wykrztuśnie i przeciwbólowo. Jak inne olejki eteryczne można stosować go do nacierania chorych miejsc lub inhalacji.

➜ Olejek eukaliptusowy rozgrzewa, działa bakteriobójczo i pomaga oczyścić drogi oddechowe.

➜Olejek rozmarynowy jest jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych. Działa stymulująco na wiele narządów, w czasie przeziębienia m.in. ułatwia oddychanie. Uwaga! Olejki eteryczne rozcieńcza się w oliwie lub kamforze, by nie poparzyły skóry.

➜ Czosnek zawiera związki działające podobnie do penicyliny. W razie infekcji z kaszlem pomoże skuteczniej niż cebula.

➜Chrzan nazywa się go słowiańskim żeń-szeniem. W wielu krajach uznawany jest za lek. Pomaga m.in. zwalczyć dokuczliwy suchy kaszel.

➜Czerwony burak rozrzedzi wydzielinę, dostarczy wzmacniających witamin i przeciwutleniaczy.

Sprawdzone receptury

➜1,5 łyżki suszonych liści babki lancetowatej zalej 1,5 szklanki wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15-20 min do naciągnięcia. Następnie odcedź i pij małymi porcjami w ciągu dnia.

➜Do garnuszka wsyp 2 łyżki suszonego tymianku, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku, 3 łyżki cukru i zalej szklanką wody. Podgrzewaj, aż cukier się roztopi (nie gotuj). Przecedź. Pij 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

➜Dwie czubate łyżki nasion anyżu zalej szklanką spirytusu i odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Następnie zlej spirytus, a anyż zalej szklanką wódki i znów odstaw na 2 tygodnie. Po tym czasie zlej wódkę i połącz z odlanym wcześniej spirytusem. Dodaj pół szklanki płynnego miodu i wymieszaj. Pij 3 razy dziennie po 15-20 kropli w łyżce wody. Nalewka najlepsza jest na suchy kaszel.

➜Łyżkę suszonego korzenia prawoślazu zalej szklanką letniej wody. Odstaw na 3 godziny, następnie podgrzej do wrzenia. Przecedź. Po ostudzeniu dodaj po łyżce miodu i soku z cytryny. Pij po 1/3 szklanki dziennie.

➜Pół szklanki suszonego porostu islandzkiego zalej 300 ml czerwonego wina. Odstaw na 14 dni, a następnie przecedź. Popijaj w razie suchego kaszlu 4-5 razy dziennie po łyżce.

➜Łyżkę suchych liści podbiału zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 15 min. Pij po 1/3 szklanki między posiłkami.

➜Obierz kawałek świeżego imbiru (ok. 3 cm) i zetrzyj na tarce. Zalej szklanką wrzątku, niech naciągnie przez 15 min. Po przestudzeniu odcedź i dodaj łyżkę miodu lub cukru trzcinowego. Pij 3 razy dziennie po 1/4 szklanki.

➜30 g grubo pokrojonych liści bluszczu i drugie tyle kwiatów podbiału zalej czystą wódką tak, by pokryła zioła. Zamknij szczelnie naczynie i codziennie nim wstrząsaj. Po miesiącu przecedź i przechowuj w butelce z ciemnego szkła. Zażywaj raz dziennie po pół łyżeczki w razie kaszlu, zapalenia oskrzeli i krtani.

➜40 kropli olejku kamforowego i po 2 krople olejków rozmarynowego oraz eukaliptusowego dokładnie wymieszaj w kieliszku. Mieszanką nacieraj klatkę piersiową i plecy 2 razy dziennie.

➜ Trzy zmiażdżone liście z kapusty przykładaj do piersi na całą noc (zabezpiecz je bandażem, by się nie zsuwały). Dodatkowo wypijaj codziennie po szklance świeżego soku z surowej kapusty z miodem.

➜ Wyciśnij sok z 10 dag korzeni chrzanu i 15 dag czerwonych buraków. Dodaj szklankę miodu oraz sok z 1 cytryny. Wymieszaj. Pij 4 razy dziennie po łyżeczce.

➜ 4 główki obranego i przeciśniętego przez praskę czosnku zalej połową szklanki płynnego miodu. Wymieszaj. Pij trzy razy dziennie po łyżeczce. łyżeczki w razie kaszlu, zapalenia oskrzeli i krtani.

➜ 40 kropli olejku kamforowego i po 2 krople olejków rozmarynowego oraz eukaliptusowego dokładnie wymieszaj w kieliszku. Mieszanką nacieraj klatkę piersiową i plecy 2 razy dziennie.

➜Trzy zmiażdżone liście z kapusty przykładaj do piersi na całą noc (zabezpiecz je bandażem, by się nie zsuwały). Dodatkowo wypijaj codziennie po szklance świeżego soku z surowej kapusty z miodem.

➜Wyciśnij sok z 10 dag korzeni chrzanu i 15 dag czerwonych buraków. Dodaj szklankę miodu oraz sok z 1 cytryny. Wymieszaj. Pij 4 razy dziennie po łyżeczce.

➜4 główki obranego i przeciśniętego przez praskę czosnku zalej połową szklanki płynnego miodu. Wymieszaj. Pij trzy razy dziennie po łyżeczce.

Ewa Piasecka farmaceuta, fitoterapeuta




Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy