Reklama

Dreszcze: Ważny objaw groźnych chorób

Dreszcze, czyli uczucie zimna połączone z drżeniem mięśni, to dolegliwość, którą kojarzymy z grypą i innymi infekcjami układu oddechowego. Niestety zdarza się, że jest to bagatelizowany objaw znacznie poważniejszych schorzeń. W ten sposób dają o sobie znać cukrzyca, choroby nerek i układu krążenia, a nawet nowotwory i zaburzenia psychiczne. O czym świadczą dreszcze i kiedy powinny wzbudzić nasz niepokój? Jak styl życia i inne czynniki mają wpływ na występowanie dreszczy?

Dlaczego odczuwamy dreszcze?

Dreszcze to drżenie ciała, które jest efektem niekontrolowanego skurczu drobnych mięśni. Wbrew pozorom są one pożądanym zjawiskiem – to jeden z mechanizmów obronnych naszego organizmu. Jego celem jest termoregulacja i obniżenie lub podwyższenie ciepłoty ciała. To właśnie dlatego dreszcze towarzyszą wysokiej gorączce (wtedy ich przyczyną jest najczęściej infekcja bakteryjna, wirusowa czy zakażenie pasożytami), ale też pojawiają się, gdy organizm jest wyziębiony. Powodem do zmartwień powinny być jednak nawracające dreszcze, którym nie towarzyszy gorączka. To właśnie one mogą być objawem poważnych chorób.

Reklama

Dreszcze a cukrzyca

Dreszcze są charakterystycznym objawem hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Zjawisko to najczęściej występuje u diabetyków, którzy przyjmują duże dawki insuliny. Zdarza się jednak, że pojawia się też u osób zdrowych. Hipoglikemia jest bardzo niebezpieczna, brak szybkiej reakcji (podanie glukozy, spożycie czegoś słodkiego) może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią. Inne objawy zbyt niskiego poziomu cukru we krwi to drażliwość, nadmierne pocenie się czy zaburzenia orientacji.

Dreszcze a choroby nerek

Dreszcze stosunkowo często występują również u osób, które zmagają się z zapaleniem pęcherza lub ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek, które jest następstwem nieleczenia pierwszej przypadłości. Nigdy nie należy go bagatelizować, bo może dojść do rozwoju przewlekłej choroby, która stopniowo prowadzi do niewydolności nerek. Inne objawy to bóle brzucha, uczucie parcia na pęcherz i pieczenie w trakcie oddawania moczu.

Dreszcze a choroby układu krążenia

Niskie ciśnienie i problemy z prawidłowym krążeniem krwi objawiają się między innymi poprzez dreszcze. Inne symptomy to apatia i senność oraz uczucie zimna szczególnie w dłoniach i stopach. U niektórych osób występują również duszności i obrzęki na ciele. Złe krążenie może być oznaką między innymi niewydolności serca, dlatego wszelkie objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Dreszcze a menopauza

Burza hormonalna występująca u kobiet w trakcie menopauzy często wiąże się z naprzemiennym odczuwaniem dreszczy lub napadów gorąca. Jest to zjawisko normalne, ale bardzo uciążliwe, dlatego warto udać się na wizytę do endokrynologa, który sprawdzi poziom hormonów i wykluczy ewentualne nieprawidłowości.

Dreszcze a zaburzenia psychiczne

Dreszcze, a także silny niepokój i lęk, bóle głowy czy problemy z koncentracją to charakterystyczne objawy nerwicy, depresji i innych zaburzeń psychicznych. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem problemu jest terapia psychologiczna, którą czasem łączy się ze środkami farmakologicznymi (leki nasenne, uspokajające, poprawiające nastrój itp.).

Inne przyczyny dreszczy

Warto wiedzieć, że dreszcze mogą być też efektem przyjmowania niektórych leków (jest to wtedy objaw alergii na składnik danego leku), nadużywania alkoholu, bezsenności czy wyczerpania fizycznego lub psychicznego. Zdarza się też, że dreszcze są objawem choroby nowotworowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: objawy cukrzycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy