Reklama

Drętwieją ci ręce i wypadają włosy? Jedz, by nadrobić poważne braki

Witaminę B7 nazywa się także witaminą H lub biotyną. Najbardziej na wyobraźnię działa jednak określenie „witamina piękna”. Choć mniej oficjalna, wiąże się bezpośrednio z właściwościami biotyny. To od niej w znacznej mierze zależy dobry stan skóry, paznokci i włosów, lecz nie są to jedyne funkcje. Niedobory witaminy B7 mogą bowiem skutkować apatią, rozdrażnieniem i skurczami mięśni. Upewnij się, że wiesz, że gdzie występuje biotyna i jak komponować pełnowartościowy jadłospis.

Kilka słów na temat witaminy B7

Substancja jest wytwarzana naturalnie w organizmie człowieka. Za jej produkcję odpowiedzialne są bakterie budujące florę jelitową. Obecna jest również biotyna w jedzeniu, więc rozważne podejście do komponowania diety nie powinno pomijać tego ważnego składnika. Zwłaszcza że o nadmiar witaminy H w organizmie jest naprawdę trudno. Jest na bieżąco wydalana wraz z moczem w wyniku procesów metabolicznych — w jej przypadku nie musimy się martwić o przeholowanie. Znacznie częściej można mówić o niedoborach. Do tego stanu może dojść np. pod wpływem długotrwałej antybiotykoterapii.

Reklama

Zobacz: Nadmiar uszkadza wzrok i wątrobę. Polacy przyjmują ich za dużo

Witamina B7 - właściwości

"Witamina piękna" pomaga dbać o urodę, więc o jej roli mówi się zwłaszcza w kontekście dermatologii. Biotyna bierze udział w procesie powstawania keratyny, czyli białka stanowiącego budulec paznokci, włosów i skóry. Sygnałem, który świadczy o tym, że możemy mieć za mało witaminy B7, jest łamliwość i wypadanie włosów, do którego dochodzi przez osłabienie mieszków włosowych. Biotyna spowalnia proces łysienia oraz siwienia włosów, więc okazuje się kluczowa dla osób, które zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia.

Do innych objawów niedoboru biotyny należy pękanie i rozdwajanie się paznokci. W skrajnych przypadkach może dojść także do nasilenia się symptomów związanych z łojotokowym zapaleniem skóry, przede wszystkim w obrębie dłoni, ramion oraz nóg.

Przeczytaj: Deficyt, który unicestwia organizm człowieka. Nie tylko kurze łapki uzupełnią ważny składnik

Nigdy nie ignoruj. Te sygnały mogą świadczyć o poważnych brakach

Pogarszający się stan włosów i paznokci czy poszarzała cera nie są jedynymi sygnałami, które powinny nas zaniepokoić i zwrócić uwagę na uzupełnienie witaminy H. Choć podatność na stany zapalne skóry, złuszczanie się naskórka czy wypadające kosmyki wydają się najbardziej oczywiste, obserwację swojego ciała należy prowadzić w sposób całościowy.

Do mniej typowych objawów niedoboru biotyny należą także:

  • chroniczne zmęczenie,
  • apatia,
  • senność,
  • rozdrażnienie,
  • stany lękowe,
  • bóle i drżenie mięśni,
  • drętwienie kończyn — zwłaszcza rąk.

W skrajnych przypadkach może wystąpić depresja i halucynacje, lecz do tego stanu dochodzi bardzo rzadko. Niski poziom witaminy B7 łatwo jest uzupełnić poprzez zaleconą przez lekarza suplementację oraz dietę.

Gdzie występuje witamina B7? Weź ją na kulinarny warsztat

Różnorodny jadłospis to podstawa dobrego samopoczucia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji przez długie lata. Być może brzmi to jak wyświechtany frazes, lecz doświadczenie pokazuje, że w ferworze codziennych obowiązków łatwo jest zboczyć z torów zdrowego odżywiania i wyruszyć w kierunku przypadkowych, szybkich i niezbyt zdrowych posiłków. Tymczasem źródła biotyny w jedzeniu pozwolą nam na stworzenie naprawdę smacznego menu.

Jeśli chodzi o źródła pochodzenia roślinnego, witamina B7 występuje w kalafiorach, orzechach włoskich, szpinaku, pomidorach, migdałach, soi, marchwi, arbuzach i rodzynkach. Jej bardzo dobrym źródłem są także:

  • podroby — przede wszystkim wątróbka,
  • żółtko jaja kurzego,
  • chude sery,
  • sardynki.

Wrogowie "witaminy piękna"

O negatywnym wpływie tych produktów mówić można nie tylko w kontekście biotyny. Na jej przyswajanie bardzo negatywnie wpływa alkohol oraz żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Rezygnacja z gotowców i częstego spożywania napojów wyskokowych wyjdzie nam tylko na dobre.

Gdy mowa o występowaniu witaminy B7 i jej przyswajaniu, trzeba z rozwagą podchodzić także do białka jaja kurzego, zwłaszcza w formie surowej. Zawiera ono awidynę — substancję, która skutecznie blokuje przyswajanie biotyny z pożywienia.

Polecamy:

To "witamina bezsenności". Jej niski poziom powoduje zaburzenia snu

Pokazali przełomowe wyniki badań. Tego dnia jest najwięcej zawałów

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy