Drętwieją ci ręce i wypadają włosy? Jedz, by nadrobić poważne braki
Witaminę B7 nazywa się także witaminą H lub biotyną. Najbardziej na wyobraźnię działa jednak określenie „witamina piękna”. Choć mniej oficjalna, wiąże się bezpośrednio z właściwościami biotyny. To od niej w znacznej mierze zależy dobry stan skóry, paznokci i włosów, lecz nie są to jedyne funkcje. Niedobory witaminy B7 mogą bowiem skutkować apatią, rozdrażnieniem i skurczami mięśni. Upewnij się, że wiesz, że gdzie występuje biotyna i jak komponować pełnowartościowy jadłospis.
Substancja jest wytwarzana naturalnie w organizmie człowieka. Za jej produkcję odpowiedzialne są bakterie budujące florę jelitową. Obecna jest również biotyna w jedzeniu, więc rozważne podejście do komponowania diety nie powinno pomijać tego ważnego składnika. Zwłaszcza że o nadmiar witaminy H w organizmie jest naprawdę trudno. Jest na bieżąco wydalana wraz z moczem w wyniku procesów metabolicznych — w jej przypadku nie musimy się martwić o przeholowanie. Znacznie częściej można mówić o niedoborach. Do tego stanu może dojść np. pod wpływem długotrwałej antybiotykoterapii.
Zobacz: Nadmiar uszkadza wzrok i wątrobę. Polacy przyjmują ich za dużo
"Witamina piękna" pomaga dbać o urodę, więc o jej roli mówi się zwłaszcza w kontekście dermatologii. Biotyna bierze udział w procesie powstawania keratyny, czyli białka stanowiącego budulec paznokci, włosów i skóry. Sygnałem, który świadczy o tym, że możemy mieć za mało witaminy B7, jest łamliwość i wypadanie włosów, do którego dochodzi przez osłabienie mieszków włosowych. Biotyna spowalnia proces łysienia oraz siwienia włosów, więc okazuje się kluczowa dla osób, które zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia.
Do innych objawów niedoboru biotyny należy pękanie i rozdwajanie się paznokci. W skrajnych przypadkach może dojść także do nasilenia się symptomów związanych z łojotokowym zapaleniem skóry, przede wszystkim w obrębie dłoni, ramion oraz nóg.
Przeczytaj: Deficyt, który unicestwia organizm człowieka. Nie tylko kurze łapki uzupełnią ważny składnik
Pogarszający się stan włosów i paznokci czy poszarzała cera nie są jedynymi sygnałami, które powinny nas zaniepokoić i zwrócić uwagę na uzupełnienie witaminy H. Choć podatność na stany zapalne skóry, złuszczanie się naskórka czy wypadające kosmyki wydają się najbardziej oczywiste, obserwację swojego ciała należy prowadzić w sposób całościowy.
Do mniej typowych objawów niedoboru biotyny należą także:
- chroniczne zmęczenie,
- apatia,
- senność,
- rozdrażnienie,
- stany lękowe,
- bóle i drżenie mięśni,
- drętwienie kończyn — zwłaszcza rąk.
W skrajnych przypadkach może wystąpić depresja i halucynacje, lecz do tego stanu dochodzi bardzo rzadko. Niski poziom witaminy B7 łatwo jest uzupełnić poprzez zaleconą przez lekarza suplementację oraz dietę.
Różnorodny jadłospis to podstawa dobrego samopoczucia i utrzymania organizmu w dobrej kondycji przez długie lata. Być może brzmi to jak wyświechtany frazes, lecz doświadczenie pokazuje, że w ferworze codziennych obowiązków łatwo jest zboczyć z torów zdrowego odżywiania i wyruszyć w kierunku przypadkowych, szybkich i niezbyt zdrowych posiłków. Tymczasem źródła biotyny w jedzeniu pozwolą nam na stworzenie naprawdę smacznego menu.
Jeśli chodzi o źródła pochodzenia roślinnego, witamina B7 występuje w kalafiorach, orzechach włoskich, szpinaku, pomidorach, migdałach, soi, marchwi, arbuzach i rodzynkach. Jej bardzo dobrym źródłem są także:
- podroby — przede wszystkim wątróbka,
- żółtko jaja kurzego,
- chude sery,
- sardynki.
O negatywnym wpływie tych produktów mówić można nie tylko w kontekście biotyny. Na jej przyswajanie bardzo negatywnie wpływa alkohol oraz żywność o wysokim stopniu przetworzenia. Rezygnacja z gotowców i częstego spożywania napojów wyskokowych wyjdzie nam tylko na dobre.
Gdy mowa o występowaniu witaminy B7 i jej przyswajaniu, trzeba z rozwagą podchodzić także do białka jaja kurzego, zwłaszcza w formie surowej. Zawiera ono awidynę — substancję, która skutecznie blokuje przyswajanie biotyny z pożywienia.
Polecamy:
To "witamina bezsenności". Jej niski poziom powoduje zaburzenia snu
Pokazali przełomowe wyniki badań. Tego dnia jest najwięcej zawałów