Reklama

Drżenie rąk: Niepokojące objawy i schorzenia

Drżenie rąk to częste zjawisko, które dotyka wiele osób bez względu na wiek. Może być spowodowane silnym stresem, nietypową reakcją na leki, nadmiarem kofeiny czy awitaminozą. Częstego lub powtarzającego się drżenia rąk nie należy jednak bagatelizować – może być zwiastunem groźnej choroby lub objawem poważnych zaburzeń w organizmie. Zdarza się, że u pacjentów diagnozuje się nawet chorobę Minora, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak odróżnić niegroźną dolegliwość od poważnej choroby?

Dlaczego ręce drżą?

Drżenie rąk jest częstą dolegliwością. Wbrew pozorom nie dotyczy jedynie starszych osób (np. zmagających się z chorobą Parkinsona). U młodych ludzi występuje po silnym wysiłku fizycznym lub jako reakcja na duży stres. Częstą przyczyną drżenia rąk jest również nadmiar kofeiny i produktów energetycznych – charakterystyczne są też wtedy zaburzenia rytmu serca, nudności i bóle głowy. Dolegliwość może być także spowodowana niedoborem pewnych witamin i minerałów (głównie magnezu, wapnia, potasu oraz witamin z grupy B). Tego typu zjawisko określa się mianem drżenia fizjologicznego. Organizm może także reagować w ten sposób na niektóre leki, np. kortykosteroidy – mówimy wtedy o drżeniu polekowym. Drżenie rąk jest też charakterystyczne dla odstawienia alkoholu i występuje między 24-72 godziną po jego ostatnim spożyciu. Samoistne drżenie rąk jest również osobną jednostką chorobową i nazywa się je chorobą Minora.

Reklama

Czym jest choroba Minora?

Choroba Minora, czyli drżenie samoistne, to uciążliwa choroba o wciąż niezbadanym podłożu. Lekarze podejrzewają jednak, że częściowo wiąże się ona z uwarunkowaniami genetycznymi (u połowy pacjentów występuje rodzinnie). Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem, pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 35. a 40. rokiem życia. Drżenie występuje symetrycznie, zazwyczaj w górnych kończynach oraz głowie. Pojawia się, gdy chory chce wykonać jakąś czynność, na przykład użyć sztućców czy napisać coś na klawiaturze. W zaawansowanym stadium schorzenie może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności.

Przyczyny i leczenie drżenia samoistnego

Wciąż nie ustalono jednoznacznych przyczyn choroby, istnieją przesłanki o podłożu genetycznym, ale nie zostały one potwierdzone u wszystkich pacjentów. Z tego względu leczenie jest utrudnione. U pacjentów z lekkim drżeniem stosuje się środki farmakologiczne (beta-blokery i leki przeciwpadaczkowe oraz benzodiazepiny). W zaawansowanym stadium choroby jedynym ratunkiem może być zabieg chirurgiczny w obrębie mózgowia lub głęboka stymulacja mózgu poprzez wprowadzenie elektrody, która eliminuje impulsy nerwowe odpowiedzialne za drżenie samoistne.

Drżenie rąk a inne groźne choroby

Częstego lub długotrwałego drżenia rąk nie należy ignorować. Może to być objaw niezdiagnozowanej cukrzycy lub nadczynności tarczycy. Na drżenie rąk często skarżą się także pacjenci z nerwicą i padaczką. Drżenie rąk to również pierwszy symptom stwardnienia rozsianego czy pląsawicy Huntingtona. U starszych osób często świadczy o początkach choroby Parkinsona.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy