Reklama

Działają lepiej niż klasyczne diety, sprawdź!

Żeby schudnąć, sama dieta, nawet "cudowna", to za mało - ostrzegają eksperci. "Zamiast mówić o dietach, powinniśmy raczej skoncentrować się na zdrowych nawykach żywieniowych" - podkreśla Marta Kawińska dietetyk, specjalista psychodietetyki.

Niedawno badacze wykazali, że można tak zaprogramować mózg, aby łaknął jedynie zdrowej żywności. Co wskazuje, że tak jak przyswajamy złe nawyki, tak samo możemy nauczyć się zdrowych nawyków. Jak zdradza Marta Kawińska dietetyk, specjalista psychodietetyki nie jest to proste, ale jest możliwe.

"Zmiana nawyków żywieniowych to długi proces. Wymaga czasu, konsekwencji i cierpliwości. Często nasze działania są zautomatyzowane. Aby na stałe utrwalić w sobie nawyk, który chcemy zmienić wymaga on tysięcy powtórzeń. Dużo zależy do naszej motywacji, determinacji" - wyjaśnia Kawińska.

Reklama

Choć jak zauważa specjalistka, nie ma gotowej "recepty", od czego zależy zacząć zmianę nawyków żywieniowych, bo u każdej osoby inne czynniki przyczyniły się do nadwagi. Warto jednak na początek zwracać uwagę, na jakość produktów, jeść niewielkie posiłki w równych odstępach czasowych.

Równocześnie lepiej poświęcić czas na wdrażanie nowych, zdrowszych alternatyw niż sięganie po kolejne nieskuteczne metody walki z nadwagą.

"Diety cud nie tylko nas nie odchudzą, ale w niektórych przypadkach mogą nawet zaszkodzić. Dieta nawet najlepiej ułożona sztucznie narzuca granice, co i ile zjeść. To emocje i nasz nastój wpływają na to, co i ile zjemy, warto słuchać sygnałów, jakie wysyła nam ciało. Dieta nie uczy samodzielności, jest skuteczna wtedy, gdy się ją stosuje" - podkreśla specjalistka.

INTERIA.PL/ PAP Life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy