Reklama

Emocje kształtują nasze wspomnienia

Stany emocjonalne powstałe na skutek różnych przeżyć długo utrzymują się na poziomie psychiki i wpływają na proces zapamiętywania przyszłych wydarzeń – czytamy na łamach czasopisma „Nature Neuroscience”.

Od dawna wiadomo, że ludzie lepiej zapamiętują doświadczenia, które wywołują w nich silne emocje. Z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego (USA) wynika z kolei, że ludzie lepiej zapamiętują również te wydarzenia, które są dla nich obojętne, ale występują po doświadczeniach emocjonalnych. Sugeruje to, że stany afektywne wywierają długotrwały wpływ na funkcje poznawcze człowieka. 

Badacze podzielili ochotników na dwie grupy. Pierwsza z nich najpierw oglądała zestaw zdjęć o dużym zabarwieniu emocjonalnym, a następnie - po około 10-30 minutach - kolejny zestaw obrazków - tym razem zawierający neutralne informacje. Druga grupa oglądała te same zdjęcia, ale w odwrotnej kolejności. 

Reklama

Naukowcy mierzyli u badanych pobudzenie fizjologiczne (reakcję skórno-galwaniczną) oraz wykonywali obrazowanie mózgu metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Po sześciu godzinach od zakończenia prezentacji przeprowadzali wśród uczestników test pamięci. 

Okazało się, że osoby badane lepiej zapamiętywały neutralne zdjęcia, kiedy oglądały je pod wpływem emocji (wzbudzonych przez pokazywane wcześniej emocjonalne obrazki). Wskazywała na to również aktywność mózgu - stany afektywne utrzymywały się w psychice przez około 20 do 30 minut i wpływały na sposób przetwarzania kolejnych informacji. 

- Wyniki naszego badania pokazują, że przeszłe doświadczenia silnie wpływają na nasze poznanie, a stany afektywne utrzymują się w psychice przez długi okres - podsumowuje Lila Davachi, współautorka projektu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emocje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy