Reklama

Reklama

Endometrioza. Groźna choroba wywołująca bezpłodność

​Endometrioza to wyjątkowo niebezpieczna choroba, na którą zapada około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Powoduje silny ból i w prawie połowie przypadków prowadzi do bezpłodności. Jedną z jej przyczyn jest niewłaściwe odżywianie.

W przypadku endometriozy komórki błony śluzowej typowej dla wnętrza macicy występują w niewłaściwych dla siebie miejscach w jamie brzusznej. Tkanka wyściełająca macicę czyli endometrium, wszczepia się i zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety.

Reklama

Komórki te również poza macicą reagują na cykl hormonalny. Złuszczają się zatem i krwawią, jak podczas cyklu miesiączkowego. Towarzyszy temu paraliżujący wręcz ból, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać endometriozę?

Kobietę powinny zaniepokoić bóle, które pojawiają się u niej już na kilka dni przed miesiączką. Inne objawy tej choroby są zróżnicowane i zależą od lokalizacji zmian endometrialnych. Jeśli choroba atakuje jajowody, wówczas bardzo często dochodzi do niepłodności. Jeśli zmiany usytuowane są w pobliżu jelit, wówczas kobieta może cierpieć na przedmiesiączkowe zaparcia. Inne objawy to problemy związane z bolesnym przedmiesiączkowym oddawaniem moczu, kiedy endometrioza zlokalizowana jest w okolicy pęcherza i cewki moczowej.

Należy obserwować swoje ciało, zwracać uwagę na sygnały, jakie od niego dostajemy i reagować na wszelkie nietypowe bóle w okolicy jamy brzusznej, których wcześniej się nie doświadczało.

Niestety, jak dotąd specjaliści bazują na przypuszczeniach, z których najbardziej prawdopodobne wydaje się, że endometrium przedostaje się do jamy brzusznej, gdy odpływ krwi menstruacyjnej z macicy do pochwy, a dalej na zewnątrz, jest utrudniony. Chorobę mogą powodować także różnego typu zaburzenia w budowie macicy.

Endometrioza może też występować w bliznach po cesarskim cięciu. Dzieje się tak kiedy podczas zszywania, tkanka wyścielająca macicę zostaje przez przypadek wszczepiona w powłoki jamy brzusznej. Rozwojowi choroby w takim miejscu towarzyszy niezwykle silny ból.

Endometrioza bardzo często utrudnia zajście w ciążę, jednocześnie właśnie okres ciąży może znacząco spowolnić rozwój choroby i wpłynąć leczniczo.


Dowiedz się więcej na temat: endometrioza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje