Entezofity - skąd się biorą narośla kostne? Przyczyny, leczenie
Uprawianie sportu nierozerwalnie wiąże się z powstawaniem kontuzji. Ci, którzy robią to profesjonalnie, mogą liczyć na rozmaite zabiegi podnoszące ich kondycję fizyczną. Jeśli jesteśmy laikami, często popełniamy błędy, które mogą kosztować nas powstaniem bólu oraz zmian zwyrodnieniowych. Przetrenowanie oraz brak regeneracji organizmu sprzyja powstawaniu wielu schorzeń. Przykładem takich zmian są entezofity, które pojawiają się w różnych miejscach ciała. Czym one są? Jakie są dokładne przyczyny ich powstawania? Przekonajmy się.
Entezofity to zmiany chorobowe, które powstają w wyniku entezopatii. Charakteryzuje się ona tym, że dochodzi do stanu zapalnego przyczepów. Czym one są? To specjalne miejsca w kościach, do których zaczepione są mięśnie i ścięgna. Jeśli dochodzi do przeciążenia kończyn oraz do mikrourazów, pojawia się stan zapalny, którego konsekwencją mogą być zmiany zwyrodnieniowe. Uszkodzony w ten sposób przyczep organizm stara się samodzielnie naprawić, ale zamiast tego powstaje trwały stan zapalny, zwany inaczej entezofitem.
Jak wygląda entezofit?
Entezofit jest ostrym zakończeniem przyczepów, które powstają w wyniku zwapnień oraz w konsekwencji "regeneracji” stanu zapalnego. Najpowszechniejszym przykładem takiej zmiany jest ostroga piętowa. Jednak można spotkać takie zmiany chorobowe w innych miejscach, np. na łokciu (mamy wtedy do czynienia z łokciem tenisisty), w ścięgnie Achillesa, w potylicy, rzepce, biodrze, itd.
Objawy występowania entezofitów zależą od miejsca ich występowania. Najczęściej objawiają się bólem w tym samym miejscu, który może narastać i zanikać. Charakterystycznym jest fakt, że objawy mają tendencję do nawracania. Osoby, które cierpią na entezopatię, skarżą się na ból, który promieniuje wzdłuż mięśni albo więzadeł. Może on się ujawniać podczas wykonywania tych samych czynności (np. odkręcania słoików, wykonywania ćwiczeń fizycznych albo uprawiania sportu). Zdarza się, że dolegliwość może się nasilać pod wpływem ucisku oraz towarzyszy jej opuchlizna i sztywność chorego miejsca.
Przyczyny powstawania entezopatii
Schorzenie to jest spowodowane ciągłym przeciążeniem konkretnych partii ciała. Można mieć z nimi do czynienia podczas podejmowania aktywności fizycznej, która prowadzi do powstania stanu zapalnego ścięgien. Sprzyja temu nadmierne uprawianie sportu oraz niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń. Powstaniu entezofitów sprzyja brak rozgrzewki przed treningami oraz ćwiczenia ponad siłę (np. podnoszenie zbyt dużych ciężarów, zbyt długi dystans biegu, itp.). Jeśli odczuwamy ból, musimy dać czas mięśniom do ich regeneracji. Entezopatia może powstać w wyniku przewlekłej rwy barkowej albo kulszowej.
Entezopatia jest schorzeniem złożonym. Aby ją wyeliminować oraz skutecznie zapobiec nawrotom, należy w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny jej powstawania. Czasami wystarczy zmienić swoje nawyki treningowe albo sięgnąć po specjalne ortezy lub opaski, które odciążą przepracowane mięśnie i ścięgna. W przypadku powstania stanów zapalnych, należy poddać się odpowiedniej terapii, które ją skutecznie wygaszą. Ulgę przynoszą specjalne zastrzyki albo zastosować żel przeciwzapalny połączony z jonoferozą albo fonoferozą.
Ważna jest regeneracja organizmu
Kluczowym w leczeniu entezopatii jest skuteczna regeneracja chorych przyczepów mięśni i stawów. W przypadku wystąpienia bólu i zdiagnozowania stanów zapalnych, musimy na jakiś czas przerwać treningi. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z zabiegów, które przyspieszą leczenie. Najczęściej stosowane metody polegają na podawaniu osocza bogatopłytkowego, wykorzystaniu fali akustycznej (tzw. fali uderzeniowej), proloterapii albo na napinaniu w odpowiedni sposób mięśni - tak, aby stymulować chore części ciała.