Fakty i mity na temat diety bezglutenowej
Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, dotyka coraz więcej osób. To poważna i uciążliwa choroba, która uniemożliwia jedzenie podstawowych produktów żywnościowych, m. in. chleba. Osoby uczulone na gluten ciągle analizują, co mogą, a czego nie mogą zjeść. Objawy tej choroby są bardzo dokuczliwe, m. in. brak łaknienia i biegunka. By normalnie funkcjonować z celiakią, chory musi przestrzegać restrykcyjnej diety, a także wiedzieć jak najwięcej na temat swojego schorzenia. Niestety, zarówno wokół celiakii, jak i diety bezglutenowej powstało wiele mitów. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze i konfrontujemy je z najważniejszymi faktami na temat nietolerancji glutenu.
Fakt: Dieta bezglutenowa jest przeznaczona wyłącznie dla osób chorych na celiakię. Osoby zdrowe zdecydowanie nie powinny jej stosować, gdyż nie dostarczają wówczas do organizmu potrzebnych składników odżywczych. Warto wiedzieć również, że bezglutenowe odpowiedniki podstawowych produktów zawierają dużo więcej kalorii. Jeśli jesteś zdrową osobą i zacząłeś stosować dietę bezglutenową w celu pozbycia się zbędnych kilogramów, musisz wiedzieć, że nie uda ci się schudnąć. Jeśli chcesz zrzucić na wadze, zastąp słodycze i tłuste potrawy zdrowymi przekąskami i warzywami. To z pewnością wyjdzie twojemu zdrowiu na lepsze.
Fakt: Osoby chore na celiakię powinny omijać produkty, które zawierają jakąkolwiek ilość glutenu, gdyż nawet one mogą wywołać silną reakcję alergiczną. Oznacza to tyle, że chory na celiakię nie może zjeść nawet niewielkiej kromki białego chleba lub innego produktu na bazie pszenicy. Prawdą jest jednak, że nie u każdej osoby chorej na celiakię niewielka ilość glutenu wywołuje alergię. Niektórzy mogą zjeść kromkę chleba i nie odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety, obecnie nie istnieje skuteczna metoda badawcza, która mogłaby określić, co i w jakich ilościach mogą jeść osoby uczulone na gluten. Dlatego bezglutenowcy powinni dmuchać na zimne i szerokim łukiem omijać produkty, które zawierają gluten.
Mit: Każdy może stosować dietę bezglutenową.
Fakt: Osoby, u których nie zdiagnozowano celiakii i nie odczuwają charakterystycznych dla tej choroby objawów nie powinny stosować diety bezglutenowej. Nasz organizm potrzebuje składników, które zawierają klasyczny chleb i mąka. Produkty bezglutenowe często pozbawione są cennych wartości odżywczych, które obecne są w żywności z glutenem. Jeśli nie chorujesz na celiakię, nie stosuj diety bezglutenowej. Możesz jedynie ograniczyć spożycie produktów z glutenem, ale całkowite ich wyeliminowanie z diety może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu.
Fakt: Gluten nie jest składnikiem niezbędnym do życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale jeśli możemy, warto go przyswajać. Osoby chore na celiakię nie tracą wiele, rezygnując z glutenu, a wręcz przeciwnie - pozbywają się dokuczliwych dolegliwości. Rezygnacja z glutenu nie odbije się mocno na naszym zdrowiu, ale może powodować pewne odczuwalne zmiany w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
Mit: Bezglutenowe przekąski są zawsze zdrowe.
Fakt: To, że ciastko lub ser nie zawierają glutenu nie oznacza wcale, że można uznać je za zdrowe produkty. Warto pamiętać, że zamienniki bezglutenowe podstawowych produktów są o wiele bardziej kaloryczne i pozbawione niektórych wartości odżywczych.
Wzrost popularności produktów bezglutenowych niewątpliwie służy chorym na celiakię. Osoby, których organizm nie toleruje glutenu obecnie nie muszą martwić się o dostępność produktów bezglutenowych i o to, że kolejny raz będą musiały sobie czegoś odmówić. Powszechność celiakii sprawiła, że coraz więcej sklepów i restauracji pamięta o bezglutenowcach, oferując produkty pozbawione uczulającego składnika.
Jeśli nie odczuwasz nieprzyjemnych dolegliwości po spożyciu glutenu i nie zdiagnozowano u ciebie celiakii, nie stosuj diety bezglutenowej. Możesz natomiast ograniczyć spożycie produktów, które zawierają gluten. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, po prostu zdrowiej się odżywiaj i uprawiaj więcej sportu. Nie warto ulegać modzie na stosowanie diety bezglutenowej.