Reklama

Fakty i mity na temat żywności

Codziennie dociera do nas ogrom informacji na temat żywności. Odkąd zdrowe jedzenie i bycie fit stało się nieodłącznym elementem życia, wielu z nas poszukuje różnorodnych porad na temat tego co jeść, jak jeść, co może nam zaszkodzić, a co wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Wśród natłoku informacji na temat odpowiedniego odżywiania się często pojawiają się kwestie, które budzą nasze wątpliwości, a także pytanie: czy to mit czy prawda? W tym artykule postaramy się obalić kilka mitów żywieniowych, a także wskazać, które z często słyszanych informacji na temat odżywiania się są prawdziwe.

1. Karmelizowanie mięsa sprawia, że traci ono swoją soczystość

Ta informacja na temat mięsa nie jest prawdziwa. Karmelizowanie mięsa poprawia jego smak i usuwa wilgoć. Przez utratę wilgoci mięso nie traci jednak swojej soczystości.Ta uzależniona jest od zawartości tłuszczu w mięsie oraz czasu, jaki upływa od zakończenia procesu obróbki termicznej, aż do podania potrawy. By umożliwić równomierne rozprowadzenie „soków” w mięsie, należy odczekać chwilę przed jego podaniem. Będzie na pewno dostatecznie soczyste. Nie obawiaj się zatem, że karmelizowanie mięsa może zabić jego soczystość.

2. Łyżeczka stołowa włożona w szyjkę szampana czy piwa utrzymuje nasycenie napoju dwutlenkiem węgla

Reklama

Oczywiście nie jest to prawda! Dlaczego? Ponieważ łyżeczka nie ma żadnego hamującego wpływu na uwalnianie dwutlenku węgla, który sprawia, że napój jest potocznie mówiąc „gazowany”. Jeśli chcesz na dłużej utrzymać bąbelki, umieść szampana lub piwo w lodówce, ponieważ dwutlenek węgla rozpuszcza się w cieczach w niskiej temperaturze.

3. Orzechy ziemne to w zasadzie nie orzechy!

To akurat prawda! Orzechy ziemne tak naprawdę należą do roślin strączkowych, które pochodzą z tej samej grupy, co groch i fasola. Warto mieć tego świadomość, gdy np. przyjdzie nam odpowiedzieć na takie pytanie w czasie quizu lub w krzyżówce! Pamiętaj zatem, orzechy ziemne to rośliny strączkowe!

4. Ekologiczna żywność ma większą wartość odżywczą niż tradycyjnie uprawiane produkty żywieniowe

To nieprawdziwa informacja, choć wielu z nas daje się nabrać na ten mit. Wbrew temu, co mówią niektórzy obrońcy ekologicznej żywności, nie istnieją obecnie racjonalne dowody, które wykazywałyby przewagę ekologicznego jedzenia nad normalnym w kontekście wartości odżywczych. Jedyne, czym powinna cechować się ekologicznie uprawiana żywność, to niższy poziom substancji chemicznych, takich jak pestycydy i nawozy, które wspomagają wzrost. Okazuje się jednak, że ekologiczne, nie zawsze oznacza zdrowsze! Oczywiście zaleca się spożywanie żywności ekologicznej, ponieważ zazwyczaj pochodzi ona z bezpiecznego i naturalnego źródła. Nie należy jednak łudzić się, że będzie ona o dużo zdrowsza niż inne produkty, które pochodzą z naturalnych upraw, ale nie posiadają statusu „eko”.

5. Seler dostarcza o wiele więcej kalorii naszemu organizmowi niż realnie zawiera

Ta informacja nie jest prawdą i nie ma podparcia w żadnych badaniach, dlatego nie warto wierzyć takim sugestiom. Zielone rośliny, takie jak seler, pomagają podtrzymać na dłużej uczucie sytości. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że dostarczają naszemu organizmowi dużo większą ilość kalorii. Za prawdziwe można uznać stwierdzenie, że roślina ta zawiera węglowodany, które na rozkład potrzebują różnego czasu. To dzięki nim uczucie głodu przychodzi później. Dlatego seler polecany jest osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

6. Genetycznie zmodyfikowane marchewki przyjmują barwę pomarańczową

To stwierdzenie jest w stu procentach prawdziwe i udowodnione badaniami! Do XVII wieku naszej ery najbardziej popularne były marchewki o barwie purpurowej, które obecnie można znaleźć pod nazwą czarnej marchwi. Odmiana pomarańczowa powstała ze skrzyżowania purpurowej z inną, bliżej nieznaną rośliną. Hodowcy chcieli uzyskać coś na wzór słodszej pomarańczy, dlatego zdecydowali się na taką kombinację. Efektem była pomarańczowa marchew, którą powszechnie znamy i spożywamy.

7. Brązowy chleb jest zdrowszy od białego

Ku zdziwieniu większości z was musimy oznajmić, że to niestety nieprawda! Chleb, który możemy uznać za zdrowszy, powinien posiadać dużo ziaren i być przygotowany na odpowiedniej mące. Nie jest ważne, czy będzie to białe czy ciemne pieczywo. Różnica jest jedynie taka, że do ciemnego chleba dodawany jest karmelowy barwnik spożywczy, który nadaje kolor pieczywu. Jeśli chcesz jeść zdrowe pieczywo, wybieraj po prostu to, które jest przygotowane z pełnego ziarna.

8. Paląca w usta papryczka chilli może poprawić twój nastrój

Podstawowa substancja papryczek chili, czyli kapsaicyna znana jest ze swoich wielu właściwości pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Może poprawić również nasz nastrój, dlatego, że znakomicie pobudza do pracy receptory smaku. Jeśli czujesz się znużony i brak ci witalności, jedz codziennie jedną papryczkę chili, która rozgrzeje cię i doda energii. Poza tym kapsaicyna może działać również przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Papryczka chili może jednocześnie poprawić ci humor i wzmocnić twoją odporność.

9. Woda kokosowa jest podobna do ludzkiego osocza krwi

Tę informację musimy zaliczyć do kategorii „nieprawdziwe”. Woda kokosowa, stety lub niestety, nie ma nic wspólnego z ludzką krwią! Kojarzona może być z nią jedynie jako zamiennik soli fizjologicznej, którą stosowano jeszcze niedawno do ratowania życia ludzkiego.

10. Bataty i słodkie ziemniaki to te same produkty

Nieprawda! To, że bataty są słodkie, nie oznacza, że mamy je nazywać lub mylić ze słodkimi ziemniakami. Co więcej, warto wiedzieć, że to dwa zupełnie różne gatunki warzyw korzeniowych. Przez całe lata ludzkość myliła te dwa rodzaje ziemniaków, co prowadziło do licznych nieporozumień.

11. Jabłka unoszą się na wodzie, ponieważ ich skórka jest silnie hydrofobowa

To często powtarzany mit na temat jabłek. Obalamy go zatem! Jabłka unoszą się na wodzie dlatego, że 25 procent ich objętości to po prostu powietrze!

12. Zbyt duże spożycie ananasa może zniszczyć twoje kubki smakowe

Będzie to przykra wiadomość dla miłośników ananasa. Nadmierne spożycie tego niezwykle soczystego i intensywnego owocu naprawdę może niszczyć kubki smakowe. Powodem jest duża ilość enzymu, zwanego bromelainą i zawartego w ananasie, który rozkłada białka na powierzchni warg, języka i policzków, osłabiając czucie smaku w tych miejscach.

W różnych poradnikach dietetycznych ciągle można spotkać wiele mitów na temat odżywiania się. Dlatego nie zawsze warto im wierzyć. Jeśli nie masz pewności, co do wpływu konkretnego produktu na twoje zdrowie, szukaj informacji w jak najbardziej rzetelnych źródłach, albo podpytaj doświadczonego dietetyka lub lekarza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy