Felinoterapia: Czy koty mogą nas leczyć?
Obecnie istnieje wiele różnych form niekonwencjonalnego leczenia, na przykład wykorzystywanie zdolności zwierząt do poprawy samopoczucia pacjenta. Jedną z tego typu metod jest felinoterapia, która polega na leczeniu chorych poprzez kontakt z kotem. Okazuje się, że te popularne zwierzęta doskonale wpływają na nasze samopoczucie, pomagają nam się rozwijać intelektualnie, poprawiają humor, a nawet mogą przyspieszyć leczenie wielu schorzeń. Przyjrzyjmy się bliżej tej intrygującej metodzie.
Felinoterapia to nowa metoda leczenia polegająca na kontakcie człowieka z kotem. Zadanie zwierzęcia nie jest proste - kot ma poprawić samopoczucie chorego zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Z badań wynika, że chorzy, którzy przebywają z kotami, są dużo bardziej spokojni i skorzy do współpracy niż ci niemający z nimi częstego kontaktu. Co więcej, w efekcie długotrwałej terapii pacjent zyskuje dobry humor i wyższą samoocenę, ma więcej energii, jest bardziej aktywny i znacznie lepiej odnajduje się w życiu społecznym.
Tak naprawdę każdy, kto zmaga się z jakimś schorzeniem, może skorzystać z felinoterapii. Problem pojawia się natomiast w przypadku osób, u których występuje alergia na koty. Wówczas stan pacjenta może się pogorszyć. Felinoterapia szczególnie dobrze sprawdziła się wśród osób niepełnosprawnych, starszych, zmagających się z chorobami reumatycznymi, chorujących na depresję, cierpiących na zaburzenia emocjonalne, a także u dzieci chorych psychicznie.
Ponadto, metoda ta może wspomóc leczenie cukrzycy, przewlekłych chorób układu krążenia, a także przyspieszyć powrót do zdrowia po zawale lub wylewie.
Felinoterapia składa się z różnego rodzaju zajęć (bardzo często fizycznych), w których uczestniczy pacjent oraz kot. Terapia polega na zabawie z kotem, co w efekcie pomaga choremu wyciszyć się i poprawia jego samopoczucie. Rodzaj zajęć z kotem i czas, który pacjent będzie przebywał ze zwierzęciem powinny być dobrane odpowiednio do schorzenia i charakteru pacjenta.
By filoterapia przynosiła pozytywne efekty, sesje z udziałem kotów muszą być regularne. Częstotliwość zajęć ustalana jest na podstawie potrzeb i schorzenia pacjenta.
Jakiego kota wybrać do felinoterapii?
Nie ma ścisłych wytycznych co do rasy czy koloru kotów, które poprawią samopoczucie osób chorych. Lekarze zalecają, by był to przede wszystkim kot przebadany i pozytywnie nastawiony do otoczenia. Dodatkowymi atutami będą: miłe futro i przycięte pazurki. Wówczas pacjent będzie czuł się bezpiecznie i miło.