Reklama

Fioletowe i żółte warzywa pomogą ochronić się przed demencją i nowotworami

Mówi się, że na talerzu powinno być kolorowo. I słusznie! Takie danie nie tylko wygląda apetycznie, ale jest wyjątkowo zdrowe. Barwne warzywa zawierają silne przeciwutleniacze, które bardzo o nas dbają.

Fioletowy kolor jest nadawanym warzywom przez barwnik zawierający antocyjany - to skuteczne przeciwutleniacze. Działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Obniżają też poziom cholesterolu. Z kolei w żółtych warzywach znajdują się karotenoidy, które spowalniają procesy starzenia i m.in. przeciwdziałają utracie pamięci.

Bakłażan

Co zawiera: Antocyjany chroniące przed nowotworami, błonnik wspomagający trawienie, a także potas, mangan, miedź, magnez, witaminy C, K i z grupy B. Można go jadać na zmianę z innymi fioletowymi warzywami, np. kapustą (porcje po 15-20 dag).

Reklama

Jak przyrządzać: Smakuje w formie pieczonej - jako dodatek do mięs - lecz nie należy go piec zbyt długo. Miąższ ma przylegać do skórki, którą też zjadamy.

Żółta cukinia

Co zawiera: Oprócz przeciwutleniaczy - potas, żelazo i magnez, witaminę C, K, PP i B i beta-karoten skumulowany w żółtej skórce. Jej zaletą jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie.

Jak przyrządzać: Najzdrowsza na surowo (w sałatkach) lub jako składnik leczo i zup. Należy ją gotować krótko, by zachowała składniki odżywcze.

Fioletowy jarmuż

Co zawiera: Prócz wapnia, potasu, witamin K, A, C zawiera mnóstwo luteiny zapobiegającej chorobom oczu oraz substancji antynowotworowych - sulforafanu i indoli. Warto jeść codziennie garść posiekanych liści.

Jak przyrządzać: Najlepszy na surowo jako dodatek do warzywnych soków, ewentualnie zblanszowany lub dodany na sam koniec gotowania, bo nie lubi wysokich temperatur.

Żółta papryka

Co zawiera: Zeaksantynę i luteinę zwalczające wolne rodniki, wit. C (w małej jest 195 mg, a dzienne zapotrzebowanie to 75 mg) i wit. E.

Jak przyrządzać: Najzdrowsza na surowo (np. w sałatce), część składników zachowa się w formie pieczonej.

Żółty pomidor

Co zawiera: Dużo likopenu, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, a także wit. C (jeden pomidor pokryje ok. 60 proc. dziennego zapotrzebowania).

Jak przyrządzać: Likopen lubi ciepło, szczególnie z dodatkiem odrobiny tłuszczu roślinnego. Warto jeść pomidory w sosach, zupach i jako dodatek do leczo.

Czerwona kapusta

Co zawiera: Skarbnica silnych przeciwutleniaczy, witamin C, A, K i potasu. Wystarczy jadać 15-20 dag co drugi dzień.

Jak przyrządzać: Najlepsza jako surówka, dodatek do soków lub w formie kiszonej. Surówkę podajemy z odrobiną oleju, który ułatwi przyswojenie witamin, delikatnie osoloną i ugniecioną.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy