Reklama

Gdy jelita są drażliwe

To schorzenie występuje u 20 proc. dorosłych. Zwykle daje o sobie znać w wieku 20–40 lat. Są sposoby, by nie uprzykrzało życia.

Kobiety zapadają na nie 2 razy częściej od mężczyzn. Udowodniono, że pojawieniu się choroby sprzyja występowanie rodzinne. Od niedawna wiadomo także, że może zaatakować po przebytym kilka miesięcy wcześniej zatruciu pokarmowym. Czynnikiem ryzyka jest również zmniejszona ilość dobrych bakterii w jelitach (np. po antybiotykoterapii).

Ale dolegliwości bardzo nasilają się też pod wpływem stresów, o tej porze roku związanych np. z wyjazdem na urlop. Także letnia dieta pełna sezonowych drobnopestkowych owoców (jak maliny, porzeczki, borówki) nie działa korzystnie. Wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma zespół jelita drażliwego. Tymczasem to schorzenie, które powoduje nie tylko przykre objawy fizyczne, ale także odbija się na zdrowiu psychicznym. Sprawdź jak je rozpoznać i leczyć.

Reklama

Główne objawy

Są następstwem zaburzonej perystaltyki jelit i ich zwiększonej wrażliwości na różne bodźce. Ale część objawów nie ma związku z układem pokarmowym.

✔Wzdęcia i uczucie przykrego rozpierania jamy brzusznej - pojawiają się nawet przy niewielkiej ilości gazów w jelitach i niepowiększeniu obwodu brzucha.

✔Bóle brzucha - o różnej lokalizacji (najczęściej w podbrzuszu) i zmiennym nasileniu.

✔Biegunki i zaparcia - występują naprzemiennie lub razem.

✔Uczucie parcia na kał - pojawia się mimo niewielkiego wypełnienia odbytnicy kałem.

✔Obniżony nastrój, lęk, depresja, osłabienie, apatia.

Jak można sobie pomóc?

Powinnaś z jednej strony zadbać o dietę, z drugiej - postarać się o lepszą kondycję psychiczną.

✔Unikaj pokarmów, które mogą działać drażniąco na jelita - zasobnych w błonnik (np. otrębów, gruszek), wzdymających (np. warzyw kapustnych), zawierających dużo laktozy (np. mleka).

✔Sięgaj po probiotyki - odpowiednie preparaty doradzi lekarz.

✔Naucz się odreagowywać stresy (np. poprzez ruch), a jeśli to nie pomoże, poradź się psychologa.


Te pytania zada ci lekarz

1. Bóle brzucha prawie zawsze pojawiają się u ciebie z biegunką lub zaparciem?

2. Dolegliwości zmniejszają się lub ustępują po wypróżnieniu?

3. Zauważyłaś zmiany w wyglądzie stolca, np. jest bardziej płynny lub twardy, przypomina kulki?

4. Twoje problemy trwają dłużej niż 3 miesiące? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na 3 pytania, to wystarczy, by podejrzewać u ciebie zespół jelita drażliwego. Dla pewności lekarz może zalecić ci podstawowe testy krwi oraz badanie kału.

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy