Reklama

Gdy sen nie chce przyjść

Jedna czy dwie nieprzespane noce to jeszcze nie powód do niepokoju. Jeśli jednak bezsenność trwa ponad trzy tygodnie, trzeba szukać pomocy.

Zdrowy człowiek powinien spać bez przerwy 6-8 godz. Tyle czasu organizm potrzebuje na regenerację. 34 proc. Polaków ma problemy z zasypianiem. Zarywamy noce z powodu pracy, rozrywek i bezsenności. Główny objaw bezsenności to długi czas od położenia się do łóżka do zaśnięcia - od kilkudziesięciu minut aż do kilku godzin. Zdrowy człowiek zasypia po 15-30 min. Dla bezsenności charakterystyczny jest też sen płytki i przerywany oraz wczesne budzenie się, ok. godz. 4 nad ranem.

Przyczyny problemu

Najczęstsze to: niepokój, przemęczenie, wzburzenie, radość, natłok myśli, praca na zmiany, zmiany stref czasowych, zbyt długie spanie w weekendy. Problemy ze snem występują też w podróży lub w nowym miejscu. A także przy infekcjach, (np. grypie, przeziębieniu) i chorobach przewlekłych, takich jak nadczynność tarczycy, choroba wrzodowa żołądka, astma, zaburzenia hormonalne, nerwice, depresja. Bezsenności sprzyja też pita po południu mocna kawa i herbata.

Trzy rodzaje bezsenności

Zaburzenia snu trwające krócej niż 2-3 tyg. to bezsenność przygodna. 2-4 tyg. - krótkotrwała. Ponad 4 tygodnie - przewlekła. Człowiek niewyspany ma problemy z koncentracją i pamięcią, pracuje i uczy się mniej efektywnie. Gorzej funkcjonuje układ odpornościowy. Mogą wystąpić stany lękowe. Bezsenność dłuższa niż 3 tyg. grozi depresją.

Co robić?

Z bezsennością przygodną i krótkotrwałą poradzisz sobie, przestrzegając tzw. higieny snu i stosując dostępne bez recepty środki uspokajające albo nasenne. - Kładź się spać co dzień o tej samej porze. Jeśli po 20 min. sen nie nadchodzi, wstań, pochodź, poczytaj i znów się połóż. Nie ucinaj sobie drzemek w dzień.
- W sypialni powinny być zasłony nie przepuszczające światła ulicznego. W ciemności wytwarza się melatonina, hormon ułatwiający zasypianie. Śpij przy uchylonym oknie, a przynajmniej przez 10 min przed snem wywietrz sypialnię. Temperatura w niej nie powinna przekraczać 18 st. C.
- Zadbaj o wygodne łóżko. 1-osobowe powinno mieć ok. 1 m szerokości, 2-osobowe 1,80 m. Piżama musi być wygodna, przewiewna, wchłaniająca wilgoć.
- Dobrym środkiem nasennym jest seks: sen po miłosnych uniesieniach jest o 25 proc. głębszy.
- Zaśnięcie ułatwiają potrawy zawierające substancję zwaną tryptofanem: - słodycze, mleko z miodem, dojrzałe banany, ryby, nasiona dyni i słonecznika, sery, jajka, awokado. Uspokajająco działają węglowodany, a więc na kolację można jeść potrawy mączne.
- Ostatni posiłek zjedz co najmniej 2 godz. przed położeniem się do łóżka. Wykreśl z niego ciężko strawne potrawy, ostre przyprawy, alkohol, coca colę, kawę, mocną herbatę.
- W aptekach i zielarniach można kupić środki ziołowe przeciw bezsenności, np. Somnoten, Passispasmin czy Neospasmina, Kalms, Persen, Relana, Waleriana na noc, Lekosen.
- Przy bezsenności przewlekłej konieczna jest pomoc lekarza, który ustali jej przyczynę. Jeśli jest nią choroba, trzeba jak najszybciej ją leczyć.
- Przy bezsenności wywołanej długotrwałym stresem konieczna jest psychoterapia. Pomocne są środki nasenne na receptę. Nie mogą być stosowane długo, bo grożą uzależnieniem.
kons.: dr Jolanta Kunikowska, spec. chorób wewnętrznych

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy