Reklama

Reklama

Gdy smyk ma ospę

Słyszałam, że obecnie, gdy dziecko choruje na ospę, postępuje się inaczej, niż kilkanaście lat temu. Jak zatem prawidłowo należy dbać o chorego maluszka?

Polecane aktualnie metody leczenia oraz pielęgnacji maluchów przechodzących ospę są wyjątkowo proste. Chory brzdąc zwykle przyjmuje jedynie środki obniżające gorączkę oraz leki przeciwhistaminowe, które łagodzą dokuczliwy świąd.

Reklama

Tylko w przypadku bardzo nasilonych objawów podaje się leki antywirusowe, które hamują namnażanie się wirusa w organizmie.

Wbrew temu, co uważano kiedyś, dziecko chore na ospę powinno być kąpane - i to najlepiej dwa razy dziennie. Kąpiel musi być jednak krótka.

Do wody dobrze jest dodać roztwór nadmanganianu potasu, który odkaża skórę i wysusza krostki. Można też użyć zwykłego mydła odkażającego. Po umyciu dziecka jedynie delikatnie osuszamy jego ciało.

Wysypki nie należy smarować pudrowymi papkami. Zmiany na skórze można spryskiwać preparatem odkażającym, który nie zawiera alkoholu, np. Octeniseptem.

Smyk chory na ospę powinien przebywać w wietrzonym kilka razy dziennie pokoju, w którym panuje ok. 21°C. Aby krostki na skórze szybko się goiły i mniej swędziały, dobrze jest ubrać dziecko w cienką pidżamkę z naturalnej tkaniny, najlepiej z bawełny.

Należy wymieniać ją od razu po zapoceniu. Pościel brzdąca trzeba zmieniać co 2-3 dni. Dzięki temu można zapobiec powikłaniom z powodu zakażeń bakteryjnych skóry.


Odpowiedzi udzieliła: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Dowiedz się więcej na temat: ospa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje