Gdy twoje oczy łzawią zbyt mocno
To normalne, że tak reagują na wiatr czy jaskrawe oświetlenie. Ale gdy dzieje się tak bez przyczyny, to mogą sygnalizować, że potrzebują pomocy.
Na co dzień tego nie zauważamy, ale nasze oczy przez cały czas wytwarzają łzy. Wydziela je specjalny gruczoł (tzw. łzowy), z którego spływają licznymi, drobnymi przewodzikami na powierzchnię gałki ocznej. Tutaj, dzięki ruchom powiek, są rozprowadzane na całej powierzchni. Tworzą delikatną powłokę (tzw. film łzowy), która chroni oko przed wysychaniem, uszkodzeniem oraz infekcjami. Niekiedy jednak produkcja łez wzrasta nadmiernie, co odczuwamy jako łzawienie oczu. Sprawdźmy, jakie mogą być tego przyczyny i jak zadbać o oczy.
Sezonowa bolączka
● Zimą łatwo o łzawienie oczu w przegrzewanych pomieszczeniach - to może być odruchowa reakcja organizmu mająca chronić gałki oczne przed wysychaniem.
● Niekiedy dodatkowym "wyzwalaczem" dolegliwości są roztocze kurzu, których ilość bardzo się zwiększa, gdy w pomieszczeniach jest ciepło. Jeśli jesteśmy na nie uczuleni, to będzie nam dokuczało nie tylko łzawienie oczu, ale także inne objawy, np. kichanie, wodnisty katar czy suchy kaszel.
● Podobnie będziemy reagowali na futrzastego pupila (np. kota, psa), którego ze względu na surową aurę trzymamy przez okres zimy w domu, a nie na zewnątrz (jeśli mamy alergię na sierść zwierząt).
● Gdy przebywamy na zewnątrz, łzawienie może być ochroną przed oślepiającą bielą śniegu i blaskiem od lodu (zwłaszcza w słoneczny dzień).
Objaw innych chorób
● Wiele schorzeń narządu wzroku objawia się łzawieniem. W każdym przypadku wskazana jest porada lekarza.
● Jeśli mamy także uczucie pieczenia gałek i piasku pod powiekami, oczy są lekko przekrwione, a w kącikach zbiera się biaława wydzielina, może to być zespół suchego oka. Choć wydawać by się mogło, że przy tym schorzeniu brakuje łez, w rzeczywistości często występuje ich nadmiar - tak organizm próbuje wynagrodzić sobie to, że mają one nieprawidłowy skład i źle nawilżają gałki.
● Gdy oczy są zaczerwienione, a uciskanie wewnętrznych kącików powoduje lekki ból, przyczyną może być zapalenie kanalików łzowych. Na to schorzenie możemy być narażeni, gdy pracujemy w pyle lub kurzu, np. jako rolnicy, ogrodnicy, również pracownicy budowlani.
● Gdy dodatkowym objawem są obrzęknięte powieki, silnie przekrwione spojówki i przezroczysta, wodnista wydzielina w kącikach (najpierw w jednym oku, a po ok. 2 dniach także drugim), do tego powiększone, tkliwe węzły chłonne - uwaga na wirusowe zakażenie spojówek.
● Jeśli łzawi tylko jedno oko, a do tego boli i jest wrażliwe na światło, przyczyną może być ciało obce (np. ziarenko piasku, opiłek metalu) pod powieką, w spojówce lub rogówce.
Szybka pomoc
● Możemy ulżyć oczom oraz zmniejszyć ich łzawienie, przemywając je roślinnymi płynami i stosując kompresy na powieki. Pamiętajmy, by do każdego oka używać osobnego wacika lub gazika i za każdym razem, gdy powtarzamy kurację, sięgać po nowy. Powieki przemywamy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika (a nie odwrotnie).
● Ze świetlika łąkowego - 1 łyżkę suszonego ziela zalewamy 1 szklanką letniej wody, mieszamy i ogrzewamy pod przykryciem 30 min (nie dopuszczając do wrzenia); przecedzamy; lekko studzimy. W ciepłym płynie zwilżamy jałowe gaziki i kilka razy przemywamy każde oko.
● Z kolendry - 1 garść suszonych liści zalewamy 1 szklanką wody, gotujemy 3 minuty; odstawiamy na 10 min; odcedzamy; lekko studzimy. Stosujemy j.w.
● Z nagietka - 4 łyżki suszonych płatków zalewamy 1 szklanką zimnej wody i gotujemy wolno 20 minut; odcedzamy; lekko przestudzonym płynem nasączamy gaziki i przykładamy do powiek na 10-15 minut.
● Z herbaty - 2 torebki czarnej herbaty zaparzamy w 1/2 szklanki wody, odciskamy i przykładamy do powiek j.w. się biaława wydzielina, może to być zespół suchego oka. Choć wydawać by się mogło, że przy tym schorzeniu brakuje łez, w rzeczywistości często występuje ich nadmiar - tak organizm próbuje wynagrodzić sobie to, że mają one nieprawidłowy skład i źle nawilżają gałki.
● Gdy oczy są zaczerwienione, a uciskanie wewnętrznych kącików powoduje lekki ból, przyczyną może być zapalenie kanalików łzowych. Na to schorzenie możemy być narażeni, gdy pracujemy w pyle lub kurzu, np. jako rolnicy, ogrodnicy, również pracownicy budowlani.
● Gdy dodatkowym objawem są obrzęknięte powieki, silnie przekrwione spojówki i przezroczysta, wodnista wydzielina w kącikach (najpierw w jednym oku, a po ok. 2 dniach także drugim), do tego powiększone, tkliwe węzły chłonne - uwaga na wirusowe zakażenie spojówek. ●Jeśli łzawi tylko jedno oko, a do tego boli i jest wrażliwe na światło, przyczyną może być ciało obce (np. ziarenko piasku, opiłek metalu) pod powieką, w spojówce lub rogówce.
Co może doradzić lekarz
● Usunięcie zalegającej wydzieliny oraz złogów z kanalików łzowych, krople i płukanie dróg łzowych kilka razy w tygodniu, ciepłe okłady na okolicę punktu łzowego stosowane 3-4 razy dziennie - przy zapaleniu kanalików łzowych.
● Tzw. sztuczne łzy lub inne preparaty, które częściowo zastąpią łzy, tzw. substytuty łez (bez konserwantów, na noc - w postaci żelu), oraz unikanie wszystkiego, co zwiększa parowanie filmu łzowego (np. dymu papierosowego, silnego wiatru) - przy zespole suchego oka.
Dobre nawyki dla zdrowia oczu
● Codziennie kilka razy płuczemy oczy solą fizjologiczną - nawilży gałki, obmyje je też z zanieczyszczeń i alergenów.
● Wysypiamy się - gdy mamy zamknięte powieki, oczy mogą odpocząć i są w naturalny sposób nawilżane.
● Jeśli pracujemy przy komputerze, umieśćmy monitor 10-20 stopni poniżej linii oczu. To spowoduje, że nie będziemy musiały szeroko otwierać oczu, zmniejszy się wielkość szpary powiekowej i zredukuje parowanie filmu łzowego.
Zbawienne ziółko
Przy łzawieniu oczu na tle alergicznym pomocne może być... picie naparu z rumianku. Według specjalistów ziołolecznictwa ułatwi to także pozbycie się wodnistego kataru. 1 łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku. Zostawiamy pod przykryciem 10 minut i odcedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie. Pamiętajmy, że napar powinien być świeży. Uwaga! Przed rozpoczęciem rumiankowej kuracji, poradźmy się lekarza.
Jadaj żółte, pomarańczowe i czerwone owoce oraz warzywa, codziennie przynajmniej kilka porcji - występuje w nich wiele składników mających korzystny wpływ na oczy.
Gimnastykuj gałki - potrzebują tego tak samo, jak mięśnie czy stawy. Gimnastyka powoduje rozluźnienie napięcia tzw. akomodacyjnego oczu i zapobiega ich zmęczeniu.
1. Ustaw palec lub ołówek na odległość około 20 cm od oczu. Uważnie na niego popatrz, po czym szybko przenieś wzrok na przedmiot położony dalej.
2. Zamknij oczy na 10 sekund, po czym otwórz i mrugaj przez minutę.
3. Poruszaj gałkami po torze wyobrażonej ósemki (nie poruszając głową), a potem z góry na dół i z jednej strony na drugą.
Dopasowane szkła
Łzawienie oczu bywa oznaką pogorszenia się wzroku (związanego np. ze starzeniem się organizmu i naturalnymi zmianami w obrębie gałek). Jeśli mamy 40 lub więcej lat i często dokuczają nam również niewyjaśnione bóle głowy, a do tego np. miewamy problemy z odczytaniem numeru autobusu lub nazwy ulicy, postarajmy się o zbadanie wzroku u okulisty.