Gdy wpadnie coś do oka
Sygnałem, że tak się stało, są: ból, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie, kłucie przy mruganiu, światłowstręt.
Najczęściej do oka przedostają się zanieczyszczenia z powietrza. Zwykle do gałki ocznej przykleja się rzęsa albo drobinka kosmetyku, np. tuszu do rzęs czy cienia do powiek. Nietrudno też o zaprószenie oka podczas remontu domu, gdzie jest dużo pyłów itp. Czasem nie wiemy, co do niego się dostało.
Trudno dostrzec to na ciemnej tęczówce, a gdy schowa się pod powieką, jest niewidoczne. Choć pojawia się taki odruch, nie trzyjmy powieki – to dodatkowo podrażni oko i może sprawić, że ciało obce przesunie się w głąb gałki ocznej i poważnie ją uszkodzi.
Najlepiej zakroplić do oka roztwór soli fizjologicznej i energicznie pomrugać, by się oczyściło. Jeśli nie mamy soli fizjologicznej, użyjmy kieliszka lub szklanki z przegotowaną, przestudzoną wodą. Musimy delikatnie przyłożyć oko do powierzchni wody i kilkakrotnie mrugnąć, aby zanieczyszczenie wypłynęło.
Zdarza się, że coś utkwi pod powieką. To boli, bo przy każdym mrugnięciu rogówka jest „drapana” przez ciało obce. By sprawdzić, czy coś jest pod górną powieką, odwińmy ją i popatrzmy w dół. Jeśli zlokalizujemy paproch, usuńmy go zwilżonym patyczkiem kosmetycznym. Inny sposób: chwyćmy dolny brzeg górnej powieki, odwińmy ją i naciągnijmy na dolną powiekę. Gdy zaczniemy silnie łzawić, zanieczyszczenie wypłynie.
Kiedy coś utknie pod dolną powieką, odchylmy ją i „wymiećmy” ciało obce patyczkiem. Niebezpieczne są ostre odłamki. Gdy w oko wbije się metalowy opiłek, np. z żelaza lub miedzi, drzazga z drewna czy drobinka szkła, nie próbujmy ich wyjmować samodzielnie. Musi to zrobić lekarz!
Krople. Usunięcie ciała obcego z oka powinno przynieść natychmiastową ulgę, ale przez jakiś czas możemy jeszcze odczuwać dyskomfort. Warto wtedy zastosować tzw. sztuczne łzy – dostępne bez recepty w aptece krople nawilżające do oczu. Oczyszczą powierzchnię oka i nawilżą ją, dzięki temu złagodzą uczucie dyskomfortu.
Zielona herbata. Jest cennym źródłem przeciwutleniaczy o właściwościach przeciwzapalnych. Wystarczy zanurzyć jałowy gazik w przestudzonym mocnym naparze zielonej herbaty i przykładać do oka. Możemy też położyć na oko wilgotną saszetkę po zaparzeniu zielonej herbaty. Okulary ochronne. Warto się w nie zaopatrzyć, gdy robimy remont w domu. Zabezpieczą nasze oczy przed pyłami i odpryskami różnych materiałów.
Jeśli ciało obce (np. rzęsa, włos) jest widoczne na białej części oka, możemy je usunąć za pomocą koniuszka zwilżonej chusteczki – użyjmy raczej materiałowej, nie papierowej, bo ta jest ostrzejsza.
Można też posłużyć się patyczkiem kosmetycznym. Zwilżamy jego końcówkę w wodzie lub soli fizjologicznej i delikatnie przesuwamy od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa.
Jeżeli dolegliwości wywołane ciałem obcym w oku nie ustępują w ciągu doby, to nawet gdy sądzimy, że usunęliśmy zanieczyszczenie, trzeba udać się do okulisty lub na ostry dyżur okulistyczny. Może to oznaczać, że coś tkwi w głębi oka. Gdy ciało obce wywoła stan zapalny, potrzebny jest antybiotyk, w postaci kropli lub w maści.