Gdzie kwitnie trawa...
Planując wakacje, przeglądasz mapy i przewodniki. Jeśli masz alergię, warto przed wyjazdem i już w czasie urlopu poznać mapę występowania alergenów w rejonie w którym zamierzasz odpocząć.
Wbrew powszechnym skojarzeniom, że najbardziej uciążliwą porą dla alergików jest wiosna, również latem nie brakuje alergenów, które mogą popsuć upragniony urlop. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są pyłki traw, które wywołują ok. 75 proc. reakcji uczuleniowych w grupie wszystkich alergii na pyłki.
Co najmniej do końca sierpnia
W przypadku pyłków roślin, czy np. zarodników grzybów, które wywołują objawy uczulenia, mówimy o tzw. alergenach wziewnych. Większość występuje od marca do października, przy czym alergolodzy podkreślają, że najmniej korzystnym dla alergików okresem są miesiące od kwietnia do sierpnia. "Szczyt" pylenia zbiega się więc niestety z wakacjami.
Najczęstsze objawy alergii to wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, bóle głowy, zatok i zapalenie spojówek.
Co może najbardziej dokuczać w czasie wakacji? Nawet, gdy zdecydujemy się na wcześniejszy urlop, możemy trafić na porę pylenia... szczawiu zwyczajnego, który "uaktywnia się" od maja do sierpnia.
W tym samym czasie (nawet o miesiąc wcześniej) daje znać o sobie babka zwyczajna i aż 150 gatunków traw i zbóż.
W szczycie sezonu wakacyjnego uczula głównie lipa (czerwiec-lipiec), komosa biała i szarłat, czyli amarantus (czerwiec-wrzesień).
Od czerwca do sierpnia pyli pokrzywa zwyczajna, a od lipca do września - bylice ( pospolita, polna i piołun). Właśnie ta roślina, jak również różne gatunki komosy dają się szczególnie we znaki pod koniec lata.
To oczywiście tylko niektóre alergeny. Na szczęście, gdy alergia została dokładnie zdiagnozowana i znamy szczegółową listę substancji, które mogą nas uczulać, możemy w prosty sposób sprawdzić, w jakich rejonach kraju ich stężenie jest najmniejsze o danej porze roku.
Mapy i smsy
Najbardziej korzystne warunki dla alergików panują zwykle nad morzem i w rejonach górskich.
To oczywiście dobra wiadomość, bo właśnie tam znajduje się najwięcej miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, czy tym razem uda ci się spędzić urlop bez chusteczki przy nosie, powinnaś koniecznie śledzić sytuację na bieżąco.
W oparciu o tzw. monitoring aerobiologiczny, czyli pomiar stężenia pyłków, czy zarodników w powietrzu, powstają specjalne mapy alergenów. Można je znaleźć na stronach internetowych.
W oparciu o napływające dane, mapy są aktualizowane, dlatego warto do nich regularnie sięgać. Komunikaty dla alergików podają też niektóre stacje telewizyjne, przy okazji prognozy pogody. Działa również ogólnopolski telefon 9221, pod którym można zasięgnąć informacji na temat stężenia alergenów w poszczególnych województwach.
Jeden z serwisów dla alergików oferuje nawet możliwość przekazywania komunikatów alergologicznych za pomocą... smsa, rozsyłanego raz na tydzień.
Gdzie szukać map?
- informacja ogólnopolska
www.alergen.info.pl
www.usp.pylenia.pl
- informacja ogólnoeuropejska
www.polleninfo.org
- Kraków i okolice
www.krakow.pios.gov.pl (Strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska)