Reklama

Gorączka i ból mięśni to nie zawsze grypa!

Najczęściej takie objawy są przejawem zwykłej infekcji wirusowej. Ale zdarza się też, że to pierwsze sygnały poważnej choroby zapalnej. Kiedy ją podejrzewać i na jakie dodatkowe symptomy zwrócić uwagę?

Wstęp do półpaśca

Łatwo go pomylić z grypą, bo zanim pojawi się wysypka, mogą wystąpić dolegliwości łudząco do niej podobne - łącznie z łamaniem w kościach i bólem gardła.

Czerwona lampka powinna się zapalić, gdy oprócz tych objawów zauważysz nadwrażliwość skóry na dotyk lub ból po jednej stronie ciała.

Półpasiec możesz podejrzewać tylko wtedy, kiedy miałaś kiedyś ospę. Wywołuje go ten sam wirus - po chorobie ukrywa się w komórkach nerwowych. Może się uaktywnić, gdy jesteś osłabiona. 

Oznaka wirusowego zapalenia wątroby (WZW)

Podwyższona temperatura, ciągłe zmęczenie, bóle mięśni, brak apetytu mogą być początkowymi objawami zarażenia wirusami HCV lub HBV, które wywołują zapalenie wątroby. Nie trzeba mieć przy tym zażółconej skóry ani dolegliwości przewodu pokarmowego.

Reklama

Symptomy paragrypowe szybko mijają, co usypia naszą czujność i pozwala chorobie się rozwijać. WZW warto brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli w ciągu ostatnich 4 miesięcy miałaś zabieg medyczny lub kosmetyczny z przekłuwaniem skóry.

By sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia, lekarz skieruje cię na badanie przeciwciał we krwi.

***Zobacz także***

Pamiątka po kleszczu

Pierwsze symptomy boreliozy często przypominają grypę. Pojawiają się w ciągu 3-4 tygodni od ukąszenia kleszcza, po czym mijają, podobnie jak infekcja wirusowa.

Jeśli jednak po jakimś czasie zaobserwujesz okresy złego samopoczucia, np. wędrujące bóle stawów, warto sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia boreliozą. Poproś lekarza o skierowanie na testy.


Zwiastun choroby stawów

Bóle mięśni w okolicy barków, bioder i karku, uczucie rozbicia i podwyższona temperatura ciała mogą świadczyć o tzw. polimialgii reumatycznej. By to sprawdzić, lekarz zaleci  badania OB i CRP.

Objawy grypopodobne bywają też  początkiem reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie lekceważ wtedy pojawienia się bólu choćby małego stawu palca.


Uwaga na koronawirusa

Jeśli jest ryzyko, że miałaś kontakt z osobą zarażoną wirusem COVID-19 i masz następujące objawy: gorączkę, suchy kaszel, duszności - zgłoś się bezpośrednio do szpitala  na oddział zakaźny. Aktualne informacje na temat koronawirusa otrzymasz, dzwoniąc na bezpłatną infolinię NFZ.

Zobacz także:

#POMAGAMINTERIA

Emaus to wspólnota ludzi doświadczonych przez los. Niektórzy byli bezrobotni, inni stracili domy. Założyli wspólnotę, by razem pracować na godne życie. W czasach pandemii mają z tym jednak problemy. Pomóż im zarobić na swoje utrzymanie.

Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

***Zobacz także***

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: Gorączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy