Reklama

Reklama

Gotujesz? Nie ćwiczysz

Przygotowywanie samodzielnie posiłków, jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Jednak jak wskazują naukowcy poświęcanie czasu na gotowanie, zwykle odbywa się kosztem aktywności fizycznej.

Specjaliści z wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanowego Ohio wskazują, że osoby, które z wielką pieczołowitością przygotowują każdy posiłek w domu mają znacznie mniej czasu na aktywność fizyczną. Przykładowo, jeśli osoba poświęci dziesięć minut więcej na gotowanie, o dziesięć minut skróci się czas, jaki poświęci na ćwiczenia.


Gotujący ćwiczą mniej

Według wyliczeń naukowców przeciętny mężczyzna poświęca dziennie 17 minut na przygotowywanie posiłków, kobieta zaś 44 minuty. Patrząc na te dane i biorąc pod uwagę wyniki badań, można przypuszczać, że kobiety ćwiczą mniej, co zresztą potwierdzają naukowcy. Przeciętna kobieta ćwiczy jedynie dziewięć minut dziennie, mężczyzna zaś 19 minut.

Reklama

- Badania pokazały pewną istotną dla zdrowego stylu życia zależność - im więcej czasu poświęcamy na gotowanie, tym mniej czasu przeznaczmy na aktywność fizyczną - zauważa Rachel Tumin z wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Ważna równowaga

- Uważam, że wyniki tych badań powinny posłużyć lekarzom i dietetykom jako wskazówka, do tego, w jaki sposób powinni instruować pacjentów. Mówiąc o zdrowym stylu życia należy podkreślić jak ważne jest zachowanie równowagi między czasem jaki poświęcamy na gotowanie i ćwiczenia. Idealny model powinien równoważyć te dwa elementy - powinny się one uzupełniać, a nie wykluczać- dodaje Tumin.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: gotowanie | ćwiczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy