Grajmy latem w zielone
"Grasz w zielone? Gram!" - brzmiały słowa dziecięcej wyliczanki. W zielone powinien grać każdy, niezależnie od wieku. Potrawy z zielonych warzyw sprzyjają naszemu zdrowiu, a latem jest o nie najłatwiej. Urozmaicajmy swoje dania o zielone warzywa, a poczujemy przypływ sił witalnych.
Zielony koktajl przygotujesz z: ogórka, natki pietruszki, mięty, pokrzywy, mniszka lekarskiego, szałwii, melisy, zielonej kapusty, groszku zielonego, selera naciowego, bazylii, kopru, liści szpinaku, jarmużu, zielonej kapusty, awokado, kiwi, a nawet liści rzodkiewki. Dostarczymy wówczas organizmowi dużej dawki witamin C, K i A, żelaza, wapnia, błonnika. Sam jarmuż zawiera sporo witamin C i A, które poprawią wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.
Zielone, dowolne warzywa miksujemy. Do koktajlu, żeby go zagęścić, można dodać jeszcze banana, nasiona chia, siemię lniane, migdały, pestki dyni, słonecznika, otręby, brzoskwinie. Kto lubi słodki smak, może dodać odrobinę miodu lub kilka suszonych daktyli. Taki koktajl z powodzeniem może być pożywnym śniadaniem. Szczególnie polecane są koktajle z jarmużem ze względu na dużą zawartość wapnia i przeciwutleniaczy.
Zielonym warzywem, zasługującym na szczególne uznanie jest cukinia. Pasuje do wszystkiego: potraw wielowarzywnych, zapiekanek, zup. Można z nią robić lazanię, placki a nawet słodkie ciasto. Delikatny smak i szybkość gotowania są niewątpliwym atutem tego warzywa. Nie zapomnijmy tez o wartościach odżywczych. Cukinia zawiera bowiem: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Jest w niej też sporo witamin: C, B1,B2,B3, B6, kwas foliowy, witaminy K i A.
Najszybsze możliwe do przygotowania danie to cukinia, pokrojona w plastry, panierowana jak tradycyjne kotlety i smażona. Świetnie smakuje też cukinia, posypana parmezanem i płatkami migdałowymi i zapieczona w piekarniku.
Cukinia też znakomicie sprawdzi się w lazanii, gdzie do mielonego mięsa dodajemy podsmażone plasterki cukinii. Cukinia lubi być zapiekana, świetnie smakuje pod beszamelem, i może być pysznym daniem obiadowym.
Czasy, gdy na widok szpinaku krzywiliśmy się z obrzydzeniem, minęły chyba bezpowrotnie. Szpinak szczęśliwie nie kojarzy się już z bezkształtną papką serwowana w przedszkolu. To idealny surowiec na warzywne koktajle, zapiekanki, rolady czy pierogi.
Przygotowując pierogi, do ciasta dodajmy nieco szpinaku zblendowanego z odrobiną oleju. Ciasto pierogowe będzie miało wtedy atrakcyjny, zielony kolor. Farsz do tych pierogów przygotujmy z posiekanego i podsmażonego na maśle. Dodajemy do niego ser biały i ser feta w równych proporcjach. Doprawiamy farsz solą pieprzem i rozgniecionymi dwoma ząbkami czosnku. Lepimy pierogi z przygotowanego wcześniej ciasta. Domownicy będą zachwyceni.
Wymieniając zielone warzywa, nie sposób zapomnieć o natce pietruszki. Bogata w witaminę C i żelazo, powinna być dodatkiem do wielu dań. Nie wszyscy wiedzą, że można zrobić świetne pesto z pietruszki. Marta Dymek, autorka "Jadłonomii" poleca swój przepis.
Do przygotowania pesto potrzebujemy: 2 pęczki pietruszki, 1 szklanki migdałów, 1 łyżeczkę skórki otartej z cytryny, 1 ząbka czosnku, sól i czarny pieprz, 3-5 łyżek oliwy. Wszystkie składniki poza oliwą blendujemy do momentu uzyskania grudkowatej, równomiernie rozdrobnionej pasty. Na koniec dodajemy oliwę i jeszcze chwile blendujemy. Pesto pietruszkowe można podawać z makaronem, na grzankach lub jako dodatek do sałatek. (PAP Life)
autorka: Dorota Kieras
edytor: Zbigniew Krzyżanowski