Reklama

Reklama

Groźne choroby, którymi możemy zarazić się od psów i kotów

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że zwierzęta domowe świetnie poprawiają humor, potrafią rozczulić do łez i często stają się najlepszym przyjacielem człowieka.

Jednak jeśli decydujemy się na posiadanie psa lub kota, musimy być świadomi koniecznych wyrzeczeń (mowa m.in. o spacerach, wizytach u weterynarza, wydatkach na jedzenie) i potencjalnych zagrożeń. Do tych drugich należą choroby, którymi możemy zarazić się od psa lub kota. Na co uważać i jak ustrzec się przed takim incydentem, a jednocześnie zadbać o zdrowie naszego pupila?

Reklama

Jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez psy i koty jest toksokaroza, której źródłem są pasożyty (tzw. glista psia lub kocia). Najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakt z odchodami (np. w trakcie czyszczenia kuwety), ale nie tylko - wszak bakterie kałowe znajdują się na sierści zwierząt domowych, do której łatwo przyklejają się także jaja pasożyta. Glista staje się niebezpieczna dla człowieka najwcześniej po 6 dniach od wydalenia przez zwierzaka, ale jej jaja (np. w glebie) mogą zarażać nawet przez kilka lat.

W organizmie człowieka jaja przekształcają się w larwy bytujące w narządach wewnętrznych, gdzie potrafią przetrwać nawet dekadę. Toksokaroza objawia się m.in. bólami głowy, brzucha i oczu, drgawkami, gorączką i wysypką. Na kontakt z jajami glisty narażone są szczególnie korzystające z piaskownicy dzieci. By uniknąć zarażenia, po każdym kontakcie z odchodami zwierzęcia i samym zwierzęciem należy dokładnie myć ręce, a szczenięta i kocięta szczepić już po ukończeniu drugiego tygodnia życia.

Dowiedz się więcej na temat: choroby | zwierzęta domowe | kot | PSY (Park Jae-Sang)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje