Grzybica paznokci? Pokonaj ją światłem!
Chcesz odsłonić stopy, ale ich wygląd nie zachwyca? Paznokcie tracą połysk, twardnieją, żółkną? Nie lekceważ tych objawów - to może być grzybica paznokci. Jak z nią skutecznie walczyć? W tym sezonie eksperci polecają nowość - światło lasera!
Najłatwiej o nią w wakacje - na basenach, saunach, siłowniach, szatniach czy publicznych łazienkach. Wystarczy stanąć w miejscu, w którym wcześniej przechodził chory, by zarazić się grzybicą. Jest często lekceważona, myślimy "samo przejdzie". Tymczasem problem narasta - o sandałach możemy zapomnieć, a noszenie tradycyjnych butów również staje się uciążliwe.
Grzybica paznokci znajduje się wśród dziesięciu najbardziej wstydliwych chorób wymienianych przez Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Zdaniem eksperta powinna przestać być tematem tabu.
- Wielu pacjentów myśli, że swędzenie czy pieczenie stóp to skutek złego mydła lub nowego proszku do prania. W rezultacie nie szuka pomocy u lekarza. Tymczasem pierwsze stadium leczenia jest najskuteczniejsze - dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.
Problem jest większy niż się wydaje. Dotyczy nawet co piątej osoby.
- Warto pamiętać, że każde zmiany w wyglądzie paznokci powinny nas zmotywować do konsultacji dermatologicznej, zwłaszcza gdy paznokieć grubieje, mamy problemy z obcięciem, nieestetycznie wygląda, a już na pewno, gdy powoduje ból - dodaje.
Popularną metodą leczenia są leki przeciwgrzybicze na receptę, które pacjent przyjmuje doustnie. Zdaniem eksperta jest to działanie skuteczne, ale ma swoje wady.
- Niektórzy nie mogą ich przyjmować ze względu na efekty uboczne. Takie lekarstwa mogą powodować zaburzenia czynności wątroby. Tabletki mogą również wpływać na serce, zaburzać czynności żołądka - mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.
Alternatywę stanowią przeciwgrzybicze leki stosowane miejscowo. Jednak, mimo że ich stosowanie wiąże się z mniejszymi efektami ubocznymi, zazwyczaj okazują się mniej skuteczne niż środki przyjmowane doustnie.
Dużym zaufaniem pacjentów i lekarzy cieszy się leczenie laserowe, które daje podobne efekty, jak terapia z użyciem tabletek, ale niesie ze sobą mniej efektów ubocznych. Przykład? Laser Nordlys - pierwszy na świecie laser w technologii SWT (Selective Waveband Technology).
- To pierwsze urządzenie, w którym czas wysłania impulsu jest krótszy niż jedna milisekunda. Dzięki temu lekarz może działać precyzyjniej i szybciej, z zachowaniem komfortu pacjenta - mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.
Taki zabieg trwa około 10 minut. Zaleca się przeprowadzenie około 4 powtórzeń. Poszczególne sesje zabiegowe należy przeprowadzać co 1-3 tygodnie.