Guarana: Właściwości i nietuzinkowe zastosowania
Guarana przyćmiewa swoimi nietuzinkowymi właściwościami nawet popularną kawę i choćby dlatego warto poświęcić jej nieco uwagi oraz pochylić się nad jej walorami. Choć naturalnie uprawiania jest w Ameryce Południowej i Środkowej, to można śmiało powiedzieć, że zdążyli o niej co nieco usłyszeć mieszkańcy całego globu. Rdzenni mieszkańcy Ameryk, czyli Indianie, guaranę szeroko wykorzystywali w medycynie naturalnej i dzięki niej lepiej radzili sobie choćby z uporczywymi migrenami. Późniejsze badania wykazały, że ta niezwykła roślina posiada cały wachlarz energetyzujących i odchudzających zalet. Jak nasiona guarany wpływają na ludzki organizm? Dlaczego warto je stosować przy odchudzaniu albo zamiast porannej filiżanki kawy? Podpowiadamy.
Guarana naturalnie porasta tropikalną amazońską dżunglę. Nazwa rośliny pochodzi od plemienia Indian Guarani, którzy od wielu lat uprawiali guaranę, a także jako pierwsi zaczęli odkrywać jej wspomagające zdrowie właściwości. Guarana osiąga nawet do dwunastu metrów wysokości oraz wytwarza liczne kiście małych, czerwonych owoców. W przemyśle wykorzystywane są wszystkie części rośliny, jednak zdecydowanie najcenniejsze są jej nasiona, które zawierają wiele ksantyn, czyli związków chemicznych, które powszechnie używane są jako środki stymulujące. Należy do nich między innymi kofeina, teobromina czy teofilina. Jak wpływa na ludzki organizm tak wysoka zawartość tych związków?
Wysoka zawartość alkaloidów (związków chemicznych pochodzenia roślinnego) sprawia, że guarana staje się efektywniejszym sposobem na pobudzenie organizmu niż kawa. Dla porównania nasiona kawowca zawierają od 1 do 2,5% kofeiny, gdy w nasionach guarany sięga to od 4 do nawet 8%. Dzięki temu osoby pracujące pod presją czasu, obciążone stresem, intensywnie uczące się lub po prostu pracujące umysłowo mogą pozyskać znacznie więcej energii niż dzięki tradycyjnej filiżance kawy. Amerykańscy naukowcy dowiedli także, iż dzięki połączeniu nasion guarany z ziołami można szybciej uwolnić się od nerwowości i napięć.
Dzięki swoim energetycznym właściwościom guarana może także pomagać sportowcom i pobudzać ich przed treningiem, co przekłada się na większą skuteczność tego ostatniego. Jednak nie tylko zawodowcy mogą zacząć przyjmować odpowiednią dawkę guarany przed wysiłkiem. Zawartość kofeiny ułatwi także odchudzanie i zrzucenie zbędnych kilogramów początkującym. Kofeina przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, co przy połączeniu z odpowiednim wysiłkiem fizycznym może przełożyć się na bardziej efektywną redukcję masy ciała.
Ta roślina może okazać się pomocna w leczeniu chorób zakrzepowych, gdyż w 1991 roku badania potwierdziły, że wyciąg z nasion guarany jest w stanie rozrzedzić krew. Co za tym idzie, przyjmowanie takiego wyciągu może wspomóc profilaktykę i chronić przed powstawaniem zakrzepów krwi, a nawet rozpuszczać i niwelować powstałe już wcześniej zakrzepy. Rozszerzając naczynia krwionośne, może być także naturalnym sposobem na problemy z erekcją.
Większość specjalistów zaleca stosowanie guarany raz dziennie, najlepiej przed południem w ilości około 50 - 70 mg. Najlepszym sposobem jest dodanie jej w formie proszku do koktajlu, jogurtu lub napoju. Odradza się łączenie proszku z wodą. W tym przypadku dopuszczalna jest obróbka termiczna, ponieważ w czasie podgrzewania guarana nie straci swoich właściwości zdrowotnych. Można powoli zwiększać dostarczaną do organizmu dawkę, jednak nadal nie powinna ona przekraczać 100 mg guarany dziennie. Najlepiej przyjmować ją rano - tak, aby dawała energię na cały dzień lub przed intensywną pracą fizyczną lub psychiczną. Guarany nie należy przyjmować jej bezpośrednio przed snem, ponieważ może to skutkować problemami z zasypianiem.
Ze względu na bardzo wysoką zawartość kofeiny, guarana ma kilka przeciwskazań. Nie powinny przyjmować jej:
- kobiety w ciąży
- kobiety karmiące piersią
- osoby chore na epilepsję
- osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym
- cukrzycy.
Mimo że wyciągi z nasion to nie leki, warto pamiętać o tym, że w wymienionych wyżej przypadkach zbyt wysoka zawartość kofeiny może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli lekarz kazał nam ograniczyć spożywanie kofeiny, nie możemy przyjmować też nasion guarany.