Hormony wpływają na wszystko
Hormony wytwarzane są w naszym organizmie przez gruczoły dokrewne, inaczej gruczoły wydzielania wewnętrznego. Sterują one pracą naszego ciała po przez przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczycę, trzustkę, nadnercza oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn. Hormony produkowane są w złożonym procesie, a ich prawidłowa praca zależy od naszej codziennej diety. Układ hormonalny jest złożonym systemem, którego działania prawdopodobnie nigdy w stu procentach nie będziemy w stanie zrozumieć ale istnieją pewne podstawowe czynniki, które możemy zrobić, aby ustabilizować pracę hormonów. Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi:
Olej kokosowy jest najlepszym rozwiązaniem, aby ustabilizować pracę hormonów. Dostarcza niezbędnego budulca do produkcji hormonów, może wspomóc utratę wagi oraz zmniejszyć stany zapalne, dzięki właściwościom antybakteryjnym. Preferowane jest również zjadanie tłuszczów występujących w mięsie, nabiale, oliwie z oliwek czy awokado.
Ogranicz kofeinę
Uwielbiasz pić kawę i nie wyobrażasz sobie dnia bez co najmniej dwóch filiżanek pysznego napoju? Niestety, zbyt duża ilość kofeiny robi spustoszenie w układzie hormonalnym. Szczególnie nie wolno spożywać kawy podczas ciąży, ponieważ niekorzystnie wpływa to na równowagę hormonalną.
Szkodliwe substancje chemiczne znajdujące się w tworzywach sztucznych, pestycydy, środki czyszczące oraz wiele innych może skutecznie rozregulować gospodarkę hormonalną. Należy się również zastanowić nad stosowaniem różnego typu tabletek antykoncepcyjnych, które mogą później powodować trudności z zajściem w ciążę.
Śpij 8 godzin na dobę
Bez odpowiedniego snu, hormony nie będą w stanie funkcjonować prawidłowo! Pamiętaj, aby przestrzegać zasady, która jasno mówi, że należy spać 8 godzin w ciągu doby. Odpowiednia długość snu może mieć ogromny wpływ na równowagę hormonalną.
Staraj się jeść produkty naturalne, nieprzetworzone i zawierające odpowiednie ilości witamin i minerałów. W prawidłowej pracy hormonów bardzo ważnym elementem jest spożywanie produktów z tłuszczem zwierzęcym oraz świeżych owoców morza. Oczywiście należy pamiętać o uzupełnianiu podstawowych witamin i minerałów, takich jak magnez, witamina D oraz kwasy tłuszczowe omega 3.
Ćwicz regularnie, ale z głową
Dla osób, które mają zaburzenia hormonalne, intensywne ćwiczenia mogą tylko pogorszyć sytuację. Najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia relaksacyjne oraz pływanie czy jazda na rowerze. Pamiętaj jednak, aby w trakcie wysiłku fizycznego uzupełniać poziom płynów w organizmie!