Ile snu potrzebuje dziecko?
Od pierwszego dnia życia naszej pociechy, powinniśmy dbać o odpowiednie warunki do spania oraz wystarczającą ilość snu. Z wiekiem te potrzeby się zmieniają. Dowiedz się, ile snu potrzebuje Twoje dziecko, i co możesz zrobić, żeby mu je zapewnić.
Dzieci różnią się między sobą, podobnie różni się dedykowany im czas snu. Jako rodzic powinieneś przede wszystkim skrupulatnie obserwować, kiedy maluch czuje się wypoczęty i o jakiej porze lubi spać. Możesz wtedy dostosować preferencje dziecka do ogólnie przyjętych norm snu (wytyczne według American Academy of Pediatrics):
- dzieci w wieku 4-12 miesięcy - 12 do 16 godzin na dobę,
- dzieci w wieku 1-2 lat - 11 do 14 godzin na dobę,
- dzieci w wieku 3-5 lat - 10 do 13 godzin na dobę,
- dzieci w wieku 6-12 lat - 9 do dwunastu godzin,
- dzieci w wieku 13 do 18 lat - 8 do 10 godzin na dobę.
Dzieci oprócz regularnego snu, potrzebują również drzemek w ciągu dnia. Powyższe zestawienie uwzględnia zsumowany czas snu niezbędny na całą dobę. Noworodki potrzebują w ciągu dnia od 5 do nawet 8 jednogodzinnych drzemek. Dzieci mające 2-6 miesięcy śpią od 3 do 5 razy w ciągu dnia. Dzieci powyżej 6 miesięcy odpoczywają dwa razy w ciągu dnia, a od 1 roku do 3 lat potrzeba ogranicza się do 1 drzemki. Powyżej 3 roku życia można zrezygnować ze spania w ciągu dnia, a za to wydzielić np. 45 minut na odpoczynek i wyciszenie.
Mniejsze dzieci, jeśli się wyśpią, są spokojniejsze. Noworodki, które nie mogą zasnąć, dużo płaczą, a to prowadzi również do zmęczenia rodziców. Wystarczająca ilość snu w przypadku starszych dzieci poprawia ich koncentrację i ułatwiają skupienie uwagi. Optymalna ilość snu wpływa też pozytywnie na umiejętność kontrolowania emocji. Zaburzenia snu mogą więc prowadzić nawet do agresji i nadpobudliwości.
Bezsenność dziecka może być spowodowana wieloma czynnikami. Jeśli drzemka w ciągu dnia jest zbyt długa, maluch ma za dużo energii, żeby zasnąć w nocy. U dzieci najmłodszych dochodzi kwestia kolek i ząbkowania. Starszym dzieciom może przeszkadzać zła temperatura, niewygodne łóżko albo światło. Bardzo stresująca może być również wyprowadzka z pokoju rodziców do własnej sypialni.
Aby podnieść jakość sny dziecka powinieneś zadbać o warunki, w jakich zasypia. Wygodne łóżko i odpowiedni materac to podstawa. Materace powinny być dostosowane do wieku. W przypadku noworodków materac powinien utrzymać prawidłową temperaturę ciała maleństwa oraz zapewniać odpowiednie podparcie. Ważne także aby posiadał stosowny atest higieniczny.
Dla dzieci starszych, w wieku przedszkolnym, materace nie różnią się już tak diametralnie, jak te dla dorosłych. Ze względu na większą wagę ciała, podłoże musi być grubsze. Gęstość wkładu i grubość materaca musi zapewnić odpowiednie podparcie kręgosłupa w poziomie.
W przypadku dzieci powyżej 13 roku życia priorytetem w wyborze jest trwałość użytkowania. Preferencje nastolatka nie będą już tak bardzo się zmieniały, więc łóżko posłuży mu na wiele lat. Pamiętając, że dziecko w wieku szkolnym spędza sporo czasu na siedząco w szkole i podczas nauki, dopilnuj, żeby wkład gwarantował prawidłową postawę podczas spania. Z kolei Dla młodych dorosłych bardzo dobrze sprawdzają się materace termoelastyczne, które dostosowują się do kształtu ciała w trakcie snu.
Warto także nadmienić, że naukowcy na łamach Neture Medicine potwierdzili, że niedobór snu spowalnia procesy przetwarzania danych wizualnych u osób dorosłych, które są gromadzone w naszej pamięci. Zdrowy i długi sen jest tak samo istotny dla dzieci, jak i dla dorosłych.