Reklama

Ile snu potrzebuje dziecko?

Od pierwszego dnia życia naszej pociechy, powinniśmy dbać o odpowiednie warunki do spania oraz wystarczającą ilość snu. Z wiekiem te potrzeby się zmieniają. Dowiedz się, ile snu potrzebuje Twoje dziecko, i co możesz zrobić, żeby mu je zapewnić.

Ile godzin powinno spać dziecko?

Dzieci różnią się między sobą, podobnie różni się dedykowany im czas snu. Jako rodzic powinieneś przede wszystkim skrupulatnie obserwować, kiedy maluch czuje się wypoczęty i o jakiej porze lubi spać. Możesz wtedy dostosować preferencje dziecka do ogólnie przyjętych norm snu (wytyczne według American Academy of Pediatrics):

Reklama

  • dzieci w wieku 4-12 miesięcy - 12 do 16 godzin na dobę,
  • dzieci w wieku 1-2 lat - 11 do 14 godzin na dobę,
  • dzieci w wieku 3-5 lat - 10 do 13 godzin na dobę,
  • dzieci w wieku 6-12 lat - 9 do dwunastu godzin,
  • dzieci w wieku 13 do 18 lat - 8 do 10 godzin na dobę.

Dzieci oprócz regularnego snu, potrzebują również drzemek w ciągu dnia. Powyższe zestawienie uwzględnia zsumowany czas snu niezbędny na całą dobę. Noworodki potrzebują w ciągu dnia od 5 do nawet 8 jednogodzinnych drzemek. Dzieci mające 2-6 miesięcy śpią od 3 do 5 razy w ciągu dnia. Dzieci powyżej 6 miesięcy odpoczywają dwa razy w ciągu dnia, a od 1 roku do 3 lat potrzeba ogranicza się do 1 drzemki. Powyżej 3 roku życia można zrezygnować ze spania w ciągu dnia, a za to wydzielić np. 45 minut na odpoczynek i wyciszenie.

Zadbaj o zdrowy sen Twojego dziecka

Mniejsze dzieci, jeśli się wyśpią, są spokojniejsze. Noworodki, które nie mogą zasnąć, dużo płaczą, a to prowadzi również do zmęczenia rodziców. Wystarczająca ilość snu w przypadku starszych dzieci poprawia ich koncentrację i ułatwiają skupienie uwagi. Optymalna ilość snu wpływa też pozytywnie na umiejętność kontrolowania emocji. Zaburzenia snu mogą więc prowadzić nawet do agresji i nadpobudliwości.

Bezsenność dziecka może być spowodowana wieloma czynnikami. Jeśli drzemka w ciągu dnia jest zbyt długa, maluch ma za dużo energii, żeby zasnąć w nocy. U dzieci najmłodszych dochodzi kwestia kolek i ząbkowania. Starszym dzieciom może przeszkadzać zła temperatura, niewygodne łóżko albo światło. Bardzo stresująca może być również wyprowadzka z pokoju rodziców do własnej sypialni.

Materace, a długość snu

Aby podnieść jakość sny dziecka powinieneś zadbać o warunki, w jakich zasypia. Wygodne łóżko i odpowiedni materac to podstawa. Materace powinny być dostosowane do wieku. W przypadku noworodków materac powinien utrzymać prawidłową temperaturę ciała maleństwa oraz zapewniać odpowiednie podparcie. Ważne także aby posiadał stosowny atest higieniczny.

Dla dzieci starszych, w wieku przedszkolnym, materace nie różnią się już tak diametralnie, jak te dla dorosłych. Ze względu na większą wagę ciała, podłoże musi być grubsze. Gęstość wkładu i grubość materaca musi zapewnić odpowiednie podparcie kręgosłupa w poziomie.

W przypadku dzieci powyżej 13 roku życia priorytetem w wyborze jest trwałość użytkowania. Preferencje nastolatka nie będą już tak bardzo się zmieniały, więc łóżko posłuży mu na wiele lat. Pamiętając, że dziecko w wieku szkolnym spędza sporo czasu na siedząco w szkole i podczas nauki, dopilnuj, żeby wkład gwarantował prawidłową postawę podczas spania. Z kolei Dla młodych dorosłych bardzo dobrze sprawdzają się materace termoelastyczne, które dostosowują się do kształtu ciała w trakcie snu.

Warto także nadmienić, że naukowcy na łamach Neture Medicine potwierdzili, że niedobór snu spowalnia procesy przetwarzania danych wizualnych u osób dorosłych, które są gromadzone w naszej pamięci. Zdrowy i długi sen jest tak samo istotny dla dzieci, jak i dla dorosłych.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: zdrowy sen | Materace

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy