Reklama

Ile wody potrzebuje twoje dziecko?

Powszechnie wiadomo, że dorosły człowiek do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania dobrej kondycji potrzebuje średnio ok. 1,5-3 litry wody dziennie. Nawet kiedy nie odczuwamy pragnienia, powinniśmy regularnie uzupełniać płyny, aby nie dopuścić do stanu, w którym organizm zacznie w wyraźny sposób upominać się o nawodnienie. Jak wygląda to w przypadku dzieci i dlaczego wyrabianie nawyku picia wody od najmłodszych lat jest tak ważne?

Bez wody nie ma życia

Woda ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie naszego organizmu, jak też na pracę mózgu i logiczne oraz twórcze myślenie. Umożliwia zachodzenie wszystkich procesów metabolicznych i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii, nadmiar soli i toksyny. Ze względu na swoje wysokie ciepło właściwe, woda pomaga nam także w utrzymaniu stałej temperatury ciała – gorączka jest jednym z objawów towarzyszących odwodnieniu. Jako że woda jest również głównym budulcem mózgu, odpowiednie nawilżenie go zwiększa sprawność procesów myślowych oraz zdolność koncentracji i zapamiętywania o ok. 14%. Nie sposób także nie wspomnieć o znaczeniu wody dla skóry: dobrze nawodniona od wewnątrz, nasza skóra staje się bardziej sprężysta i mniej podatna na uszkodzenia czy stany zapalne. 

Reklama

Mineralna, źródlana, a może kranówka?

Zanim zaczniemy obliczać, ile wody podawać naszym pociechom, warto zastanowić się, jaka to powinna być woda. Chlorowana woda z kranu wydaje się nienajlepszym rozwiązaniem – jeśli już, to koniecznie przegotowana, a przedtem oczyszczona przy pomocy specjalnego filtra. Spośród wód butelkowanych dostępnych na rynku możemy wyróżnić przede wszystkim wody mineralne i źródlane. Różnią się one składem chemicznym – woda mineralna zawiera do ok. 1000 mg składników mineralnych na litr, zaś źródlana – do ok. 500 mg/l. Małym dzieciom zaleca się podawanie wody średnio zmineralizowanej, dlatego najbezpieczniejsza jest naturalna woda źródlana. 

Zapotrzebowanie na wodę u dzieci

Niemowlęta, szczególnie te karmione piersią, nie potrzebują dodatkowej dawki wody – całe ich zapotrzebowanie na płyny jest zaspokajane przez pokarm. W przypadku dzieci powyżej 1. roku życia, istnieją różne szkoły i opinie na temat ilości niezbędnych płynów, np. według Instytutu Żywności i Żywienia, norma przyjmowanych płynów (zarówno w napojach, jak i posiłkach) dla dzieci w wieku 1-3  lat to 1,3 l dziennie; 4-6 lat – 1,7 l; 7-9 lat – 1,9 l. Natomiast wg Instytutu Matki i Dziecka 1 l płynów dziennie to odpowiednia dawka dla dzieci ważących do 10 kg. Obliczanie na podstawie wagi dziecka stosuje się też w metodzie Hollidaya i Segara:

• dzieci o wadze ok. 5 kg – 500 ml wody dziennie, 6 kg – 600 ml – każdy kilogram to dodatkowe 100 ml;

• powyżej 10 kg zapotrzebowanie zwiększa się o 50 ml na każdy kg (np. 11 kg – 1050 ml, 12 kg – 1100 ml itd.);

• powyżej 20 kg – dodatkowe 20 ml na każdy kg.

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Dziecko nauczone regularnego picia wody będzie pamiętało o tym pozytywnym nawyku również jako dorosły informuje ekspert GetFresh. Dobrym sposobem na zmotywowanie do systematycznego uzupełniania płynów zarówno młodszych, jak i starszych domowników, jest zakup dystrybutora do wody – firmy zajmujące się dostawą wody oferują obecnie niewielkie, poręczne urządzenia, które dobrze sprawdzą się w domu. 


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy