Reklama

Infekcja po seksie

Przyczyną infekcji intymnych są wirusy, bakterie, grzyby, a nawet alergia. Mogą przytrafić się każdej aktywnej seksualnie kobiecie.

1. Zapalenie pęcherza

Nawet niewielkie uszkodzenie błony śluzowej pochwy podczas stosunku, stwarza ryzyko zakażenia bakteriami Escherichia coli. Łatwo przedostają się wówczas z jelita grubego (to ich naturalne środowisko) do cewki moczowej. Gdy się tam dostaną, błyskawicznie wywołują stan zapalny.

Leczenie: Gdy infekcja przebiega łagodnie, możesz zastosować domowe sposoby leczenia. Trzeba dużo pić, nawet 3 litry płynów dziennie, najlepiej wodę z cytryną lub sok żurawinowy. Zmieniają one środowisko w drogach moczowych i utrudniają namnażanie się bakterii. Przyjmuj też witaminę C w ilości 10 tabletek po 200 mg na dobę. Jeżeli infekcji towarzyszy gorączka, a oddawanie moczu jest utrudnione i bolesne, konieczna jest wizyta u lekarza. Zleci ci badanie moczu, przepisze leki odkażające drogi moczowe i przeciwbakteryjne.

Reklama

2. Alergia

Przykre objawy po współżyciu seksualnym mogą być spowodowane uczuleniem na tworzywo, z którego wykonana jest prezerwatywa. Najczęściej alergię kontaktową wywołuje lateks. Pojawia się swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie w okolicach pochwy. Charakterystycznym objawem jest to, że gdy nie masz już kontaktu z alergenem, dolegliwości stopniowo ustępują. Jeśli więc jesteś alergiczką i podejrzewasz, że to prezerwatywa cię uczula, musicie zmienić metodę antykoncepcji. Nie lekceważ takich objawów, bo mogą się nasilać i doprowadzić nawet do ataku duszności.

Leczenie: Poproś ginekologa, by zaproponował ci inną metodę antykoncepcji. Używajcie prezerwatyw z silikonu. Koniecznie zgłoś się też do alergologa. Lekarz skieruje cię na testy alergiczne i zaleci metodę odczulania.

3. Grzybica

Współżycie oraz zaniedbania higieny intymnej sprzyjają rozwojowi grzybicy. Symptomy tej choroby są podobne jak w innych infekcjach (świąd, pieczenie, obrzęk). Typowym objawem zakażenia grzybami jest jednak zmiana wyglądu wydzieliny. Staje się biaława, grudkowata, ma zapach drożdży.

Leczenie: Zgłoś się do lekarza, najszybciej jak to możliwe. Specjalista przepisze ci odpowiednie leki, być może będzie to krem dopochwowy w aplikatorze (zawierający np. butokonazol). Ważna jest też zmiana diety na niskowęglowodanową - wyklucz słodycze! Cukier jest doskonałą pożywką dla grzybów i sprzyja ich rozwojowi.

4. Opryszczka

Wirusem HSV typu 2 (opryszczką narządów płciowych) możesz zarazić się podczas stosunku z partnerem, który jest jego nosicielem. Okolice narządów płciowych są zaczerwienione, pieką i swędzą. Następnie tworzą się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Gdy pękają, są najbardziej zaraźliwe. Z czasem zasychają, tworząc strupki i odpadają. Ale wirus pozostaje w organizmie już na całe życie.

Leczenie: Gdy objawy związane są z gorączką i dreszczami (jak przy grypie), zgłoś się do lekarza - potrzebne będzie zastosowanie leków ogólnych. Sama możesz robić nasiadówki z rumianku, użyć maści cynkowej.

5. Zakażenie rzęsistkiem

Mężczyzna zarażony pierwotniakiem Trichomonas vaginalis może nieświadomie zarazić cię rzęsistkowicą podczas stosunku. A to dlatego, że sam często nie odczuwa żadnych objawów choroby. Pierwsze sygnały zakażenia, jakie pojawią się u ciebie, to obfite, pieniste upławy o barwie żółtej lub zielonkawej. Dokucza także świąd, pieczenie, podrażnienie w okolicy pochwy.

Leczenie: Leczeniem rzęsistkowicy zajmuje się ginekolog, urolog lub wenerolog. Jeśli nieprzyjemnym objawom infekcji po stosunku towarzyszy zmiana koloru i zapachu wydzieliny z pochwy, nie próbuj leczyć się sama! W tym wypadku leczenie polega na doustnym przyjmowaniu leku na receptę (pochodnych imidazolu). Aby kuracja była skuteczna, musi przeprowadzić ją także twój partner. Trzy tygodnie po zakończeniu leczenia konieczna jest kontrola.

Anna Gumowska, kons. dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert portalu ZdrowaONA


Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama